Historia.lv rīkotā novadpētnieku semināra (Vecpiebalgas Vēveri, 29.–30.06.2019.) slīdrādes

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 17.12.2019
Organizācija: 

29. un 30. jūnijā Vecpiebalgas “Vēveros” ciklā “Kas pagātni pētī, nākotni svētī!” norisinājās Latvijas vēstures materiālu krātuves un novadpētniecības platformas Historia.lv sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju rīkotais novadpētnieku mācību seminārs ar lauka praksi. Seminārs, kurā piedalījās 20 novadpētnieki – gan interesenti-amatierpētnieki, gan profesionāli vēsturnieki, bibliotekāri un folkloristi, pulcēja dalībniekus no dažādām Vidzemes vietām, Ziemeļlatgales, Rīgas.

Semināra priekšlasījumu tēmas organizatori – Valters Grīviņš un Edgars Žīgurs – bija izvēlējušies, lai apvienotu novadpētnieku izglītošanu un redzesloka paplašināšanu ar lokālās vēstures pētniecībā nepieciešamo prasmju un iemaņu, darba kvalitātes celšanu, sadarbības un savākto materiālu publicēšanas veicināšanu.

Abas semināra dienas bija strukturētas līdzīgi – priekšpusdienā trīs teorētiskie lasījumi un diskusija, pēcpusdienā – lauka prakse mācību ekskursijā, kurā, dodoties pa iepriekš izstrādātu maršrutu Vecpiebalgas un Jaunpiebalgas pagastā, ainavā tika apskatīti un iepazīti lasījumu tematiem atbilstoši kultūras pieminekļi un kultūrvēsturiskās ainavas elementi. 

Kopā abās dienās tika aplūkotas šādas tēmas:
1) Apzināšanas ekspedīcija: sagatavošanās, darba metodika, materiālu apstrāde un
publicēšana
. VALTERS GRĪVIŅŠ (Historia.lv)
2) Mazie darvas/ogļu un kaļķu cepļi – mazpazīstami mežu saimniecības vēstures pieminekļi.
VALTERS GRĪVIŅŠ (Historia.lv)
3) Vecsaimniecība kā lauku kultūrvēsturiskās ainavas pamatelements. EDGARS ŽĪGURS (Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs)
4) Mutvārdu vēstures apzināšana un vākšana (intervijas). AGITA LAPSA (Valmieras integrētā bibliotēka)
5) Vietvārdi, to nozīme un vākšanas metodika. VALTERS GRĪVIŅŠ (Historia.lv)
6) Biežāk sastopamie Arheoloģijas pieminekļi lauku kultūrainavā: senkapi, kulta vietas un apmetnes. VALTERS GRĪVIŅŠ (Historia.lv)

Vairāk par semināru ŠEIT.

Projekts tiek īstenots ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Reklāma