Politiskās policijas Liepājas rajona priekšnieka J.Šalma ziņojums par politisko noskaņojumu Saeimas vēlēšanu priekšvakarā (12.7.1940.)

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 24.06.2014

[1940.gada 12.jūlijā]

Slepeni

Š.g. 11.jūlijā no laikraksta “Komunists” saņēmu rakstu, kura redzams, ka 7.jūlijā Pērkones pagastā kādas līdz šim nenoskaidrotas personas ir vākušas parakstus priekšā stāvošām Saeimas vēlēšanām. Noskaidrojot apstākļus uz vietas, minētais gadījums izrādījās par faktu. 7.jūlijā Pērkones pagasta lauksaimniekus apstaigājuši trīs vietējiem lauksaimniekiem nepazīstamas personas vietējā iedzīvotāja Valdemara Peņķa pavadībā. Uz baltas papīra lapas svešie uzaicinājuši parakstīties kandidātu sarakstu iesniegšanai. Uz lapas jau bijuši parakstījušies Pērkones pagasta bijušie varasvīri: Dzintarnieks, Ķeiris u.c., kas visi ir pazīstami kā bijušā zemkopības ministra Birznieka rokaspuiši un vecās valdības stutes. Visdrīzākā laikā ceru noskaidrot arī nepazīstamo parakstu vācēju personības, par ko Jums ziņošu.

[..]

9.jūlijā Liepājas piensaimnieku centrālā savienībā notikusi slepena apspriede ar bijušā zemkopības ministra Birznieka piedalīšanos. Kas apspriedē lemts, nav zināms.

[..]

Kuldīgas punkta vadītājs Zauls šodien telefoniski ziņo: naktī no 11. uz 12.jūliju Kuldīgā atrasti uzsaukumi ar uzaicinājumu balsot par demokrātisko latviešu bloka sarakstu, kurā kā pirmie kandidē ģen. Balodis, ģen. Berķis u.c. Atrasto uzsaukumu skaits niecīgs. Uz uzsaukuma otrā pusē ar zīmuli uzrakstīts: “Ja vēlēšanu iecirknī nav minētā saraksta, strīpojiet Latvijas darbaļaužu bloka sarakstu”. Uzdots minētā punkta vadītājam spert ātrus soļus vainīgo atrašanai un saukšanai pie atbildības.

Pēdējā informācija: starp aizsargiem tiekot vesta aģitācija balsošanas gadījumā rakstīt uz Latvijas darbaļaužu bloka saraksta: “Par tādiem muļķiem nebalsosim”, kā arī kastītēs mest konvertes ar uguni.

J. Šalms

Avots: Latvijas okupācija un aneksija 1939-1940: Dokumenti un materiāli. Sastādītāji: I.Grava-Kreituse, I.Feldmanis, J.Goldmanis, A.Stranga. Rīga, 1995. Nr.212, 477.-478.lpp.

Mašīnraksts. Noraksts.

Ievietots: 10.05.2002., materiāls sagatavots ar LIIS atbalstu.

Glabāšanas vieta: 
LVVA, 3235.f., 1/8.apr., 500.l., 30.lp.

Reklāma