Aicina piedalīties Ziemassvētku kauju simtgades piemiņas pasākumos

Pievienoja: 
Historia.lv, 11.12.2016

Janvārī apritēs 100 gadi kopš Ziemassvētku kaujām Tīreļu purvā un 30 gadi kopš tiek pieminēta latviešu strēlnieku varonība. Atzīmējot faktos nozīmīgās gadadienas, Jelgavas novada pašvaldība sadarbībā ar Babītes novada pašvaldību, Jelgavas pilsētas domi, Latvijas kara muzeju un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, šogad aicina iedzīvotājus uz noskaņās vērienīgākiem un uz vēstures faktiem piesātinātākiem atceres pasākumiem, kas aizsāksies 5. janvārī un turpināsies līdz 7. janvāra vakaram.

Ziemassvētku kauju atceres pasākums šogad ir īpašs - gan nozīmīgo gadadienu dēļ, gan saturiski un organizatoriski. Dalību svētku kulminācijas pasākumā Ložmetējkalnā apstiprinājis arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

“Gatavojoties atceres pasākuma 100. gadadienai vēlējāmies “atdzīvināt” jau iepriekš rīkotus pasākumus, gan arī piedāvāt iedzīvotājiem ko iespaidos jaunu un nebijušu. Piemēram, viena no Jelgavas novada pašvaldības aizsāktajām tradīcijām ir skolēnu erudītu konkurss, kura laikā atraktīvā un izglītojošā veidā noskaidrosim uzvarētāju jeb labāko latviešu strēlnieku vēstures zinātāju. Šis pasākums tika iedibināts apaļu gadskārtu reizēs - iepriekš to organizējām, kad Ziemassvētku kauju atceres pasākumam bija 95. gadadiena. Šogad par godu 100. gadadienai atzīmēsim vēl vērienīgāk – 7. janvārī plkst. 11.00 Valgundes pagasta IKSC “Avoti” telpās pulcēsies ne tikai Jelgavas novada 7.-12. klašu skolēni, bet jaunieši no visas Latvijas. Komandu pieteikšanās izsludināta līdz 10. decembrim,” stāsta Jelgavas novada Izglītības pārvaldes speciāliste Ineta Freimane.

Jubilejas gadā vēstures entuziastiem šogad tiek piedāvāts jaunums - zinātniskā konference “Ziemassvētku kaujām 100 gadi. Toreiz un tagad – kultūrvēsturiskais mantojums”. Pasākums notiks 5. janvārī plkst. 10.00 Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā, kura laikā uzstāsies 10 lektori ar dažādiem stāstījumiem, piemēram, par Ziemassvētku kaujām mūsdienu skatījumā, par kauju nozīmību Latvijas vēsturē, par Ziemassvētku kauju atspoguļojumu presē un citām saistošām tēmām. Konferencē aicināts piedalīties ikviens, kuram interesē vēsture un tās liecības.

6. janvārī tiek organizēts piemiņas pasākums Rīgas Brāļu kapos. Savukārt pasākumiem bagātākā diena būs 7. janvāris, kas tiks atklāts ar Ziemassvētku kauju orientēšanās komandu sacensībām – rogainingu. Jau plkst. 10.00 ikviens aicināts ierasties pie Kalnciema vidusskolas, kur dalībnieki varēs piedalīties distancēs, kas vedīs gar vēsturiskajām vietām, kur pirms 100 gadiem notika Pirmā pasaules kara kaujas. Interesentiem tiks piedāvāta iespēja doties trīs vai sešu stundu rogainingā, kā arī velo rogainingā, kas ilgs sešas stundas. Komandām būs jāpārvietojas apvidū un noteiktā laika periodā brīvi izvēlētā secībā jāapmeklē izvietotie kontrolpunkti, kuriem piešķirtas noteiktas vērtības, cenšoties savākt pēc iespējas vairāk punktu noteiktajā laikā. Jāmin, ka šis ir maksas pasākums, kuru organizē orientēšanās klubs “Alnis” sadarbībā ar Jelgavas novada Sporta centru un Ziemassvētku kauju muzeju “Mangaļi”. Pieteikties sacensībām var līdz 3. janvārim Jelgavas novada Sporta centra mājas lapā www.jnsc.lv vai www.rogaining.lv/r/Jelgava

Nedaudz vēlāk -  plkst. 13.00 notiks piemiņas dievkalpojums Jelgavas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Plkst. 13.30 – Kritušo strēlnieku piemiņas brīdis Babītes novada Antiņu kapsētā.

Kā jau ierasts arī šogad Ziemassvētku kauju muzejā, Jelgavas novada Valgundes pagasta “Mangaļos” tiks rīkota Pirmā pasaules kara kaujas rekonstrukcija.  Bet par godu apaļajai gadskārtai  “Mangaļu mājas” plkst. 15.00 šogad atklās jaunu brīvdabas ekspozīcijas elementu – betona ugunspunktu. Muzejā jau līdz šim bija skatāmi daļēji atjaunotie vācu nocietinājumi, bet, lai apmeklētāji vēl labāk izprastu latviešu strēlnieku grūtības, muzeja vadība atjaunojusi arī betona aizsargbūves paraugu.

“Atkāpjoties nedaudz no ierastā, vēl “Mangaļos” šogad tiks dots arī topošo jaunsargu solījums. Iepriekš svinīgais solījums skanēja Antiņu kapos. Lai cienīgi atzīmētu  tik nozīmīgo jubileju, šogad plānots arī lāpu gājiens, proti, pēc solījuma jaunsargi kopā ar zemessargiem dosies septiņus kilometrus garā lāpu gājienā uz Ložmetējkalnu. Gājienā aicināts piedalīties ikviens, kurš gatavs aptuveni divu stundu garai pastaigai, kas vedīs gar vairākiem piemiņas akmeņiem, uz kuriem iegravēti latviešu strēlnieku pulka nosaukumi,” turpina A. Liekna.

Lāpu gājiens noslēgsies Ložmetējkalnā, kur pasākums turpināsies ar svinīgu atceres koncertu un atmiņu ugunskuriem.

Uz atceres pasākumiem 7. janvārī no Jelgavas pilsētas tiks nodrošināts bezmaksas transports. Plkst. 14.00 transports izbrauks no Jelgavas Svētās Annas baznīcas uz “Mangaļiem” Valgundes pagastā, savukārt aptuveni plkst. 21.00 autobuss dosies no Ložmetējkalna uz Jelgavu.

Ziemassvētku kauju atceres pasākumu vietām noteikta transporta kustības kārtība, kā visi dalībnieki pēc iespējas ērtāk organizēti varētu gan iebraukt, gan izbraukt. Autotransporta kustība noteikta vienā virzienā, iebraucot un vienā virzienā izbraucot, tāpēc lūgums ikvienu ņemt vērā, kā organizēties braucienam.  Kustības shēmu skatīt ŠEIT.

Avots:

jelgavasnovads.lv

Reklāma