Atklāts un saglābts Latvijā unikāls metāla kroņu skapītis

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 16.11.2020

A.Grīnberga foto.

Šogad ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Zemgales plānošanas reģiona atbalstu notika metāla kroņu tradīcijas pētījumi Zemgales rietumu daļā, pārsvarā bijušā Dobeles rajona teritorijā, un septembrī bija kārta pašreizējā Tērvetes novada teritorijas apsekošanai. 15.septembrī tika apmeklēta nomaļā Velēnu kapsēta Tērvetes pagastā, un pie tās tika satikts vietējais iedzīvotājs Jānis Grants no tuvējām Velēnu mājām, kas zināja daudz pastāstīt par Velēnu kapiem, tos izrādīt un arī parādīt, ka blakus kapsētiņai zem kādas egles jau apmēram 10 gadus mētājas par kapos vairs nederīgu atzītais metāla kroņu skapītis ar visiem kroņiem iekšā. Tas bija saglabājies vēl puslīdz ciešamā stāvoklī un iekšpusē atradās arī četri tajā savulaik ievietotie metāla kroņi, tiesa gan stipri aprūsējuši un kopumā diezgan sliktā stāvoklī. Tomēr jau uzreiz apzināšanas brīdī bija skaidrs, ka atradies ir kaut kas tāds, ko nekur citur Latvijā mūsdienās kapos vairs neatrodam. Ir tikai ziņas par dažām kapsētām Vidzemē un Latgalē, kur tādi kādreiz ir bijuši, bet jau zuduši. Un arī šajos Velēnu (Klauku) kapos kādreiz ir bijuši divi šādi kroņu skapīši, bet tikai viens brīnumainā kārtā ir saglabājies.

Jau septembrī, protams, par atklājumu gribējās informēt sabiedrību, tomēr, kamēr objekts atradās mežā pie nomaļās kapsētas, un tika meklēta vieta uz kurieni to pārvietot un saglabāt, tikmēr bija jānogaida, lai tas nejauši nepazustu vai netiktu lieki kustināts. Vispirms skapītis ar kroņiem bija jānogādā drošībā uz kādu vietu, kur tas tiktu saglabāts kā vērtība, un nākotnē, iespējams, arī restaurēts un eksponēts kā muzejisks objekts. Vispirms šāda vieta tika meklēta tuvējā Tērvetes novadā, bet tā kā neatradās, pēc tam – arī tālāk Dobelē. Nupat novembrī šis unikālais komplekts – skapītis ar četriem metāla kroņiem ir nogādāts Dobeles Novadpētniecības muzejā. Tālāk tiks domāts ne vien par skapīša un kroņu saglabāšanu, bet, kā zināja teikt muzeja pārstāve Gundega Skagale, arī restaurēšanu, un nākotnē tas būs visiem muzeja apmeklētājiem apskatāms.

Kāds ir šis kroņu skapītis? Tā izmēri – ap 1,20 m x 1,04 x 0,36 cm. Augstuma dimensija ir nedaudz aptuvena, jo skapītim ir zudusi grīdiņa un sienu apakšmalas mazliet sapuvušas no ilgās atrašanās uz augsnes. Skapītis ir rūpīgi izgatavots no 2 cm bieziem dēļiem, un no ārpuses tas bijis zaļgani krāsots. Iekšpuse nav krāsota. Pie gala sienas atrodas četras naglas kroņu pakāršanai, un skapītī četri kroņi ļoti iederās pēc apjoma. To izmēri: 59 x 43 cm, 39 x 31 cm, 35 x 27 cm un ap 35 x 27 cm (ceturtais kronis – deformēts). Visiem četriem kroņiem ir izgatavotas arī 7 līdz 9 cm garas kājiņas, kas nozīmē, ka sākotnēji tie bijuši domāti likšanai pie kapa uz zemes, bet laika gaitā saglabāšanas nolūkos ir izgatavots skapītis, un tie savietoti tajā. Skapītim bijušas arī durtiņas, bet saglabājušās ir vairs tikai eņģītes pie abām sānu sienām. Domājams, ka šis kroņu skapītis ir izgatavots 1930.gados, bet kroņi varētu būt tās pašas desmitgades vai nedaudz senāki.

Ja gadījumā kādam lasītājam ir piederīgie Velēnu kapos un zināms kas vairāk par šo kroņu un skapīša vēsturi, lūdzu, atrakstiet! Īpaši interesanti zinātniskos nolūkos būtu redzēt vēsturiskus attēlus (ar skapīti vai kroņiem) no šiem kapiem, ja vien tādi kādam ir saglabājušies!

Izpētes projekta vadītājs: vēsturnieks (M.hist.) Andris Grīnbergs.

Avots:

LPC facebook.com lapa

Reklāma