Auciema pusē atklāj piecus jaunus senos robežakmeņus

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 28.11.2019

Diezgan neticami, bet stundas laikā var atrasties pat 5 senie muižu laiku robežakmeņi, kas līdz šim bijuši pilnīgi nezināmi!

Jau iepriekš bija ziņas, ka Auciema apkārtnes mežos esot kāds pētniekiem nezināms robežakmens vai pat divi. Vienu no tiem izdevās apzināt oktobrī, papildus atrodot vēl vienu turpat netālu. Izsekojot senās robežas pazīmes dabā vairāku kilometru garumā toreiz vairāk gan nekas neatradās. Cēsu – Limbažu šosejas tuvumā tika konstatēts, ka iespējamās robežas virzienā veikta meliorācija, un cerīgāk būtu pārmeklēt apvidu otrpus šosejai.
Tālākie pētījumi tika veikti 10.novembrī. Izpēti vieglāku padarīja tuvējo Auziņu māju saimnieks, kuru satikām pirms mežu pārmeklēšanas, un viņš atsaucīgi devās mums rādīt sev zināmos robežakmeņus. Sākumā teicās, ka esot trīs, bet beigās – atradās pieci. Visi pieci jaunatklātie muižu laiku robežakmeņi ir saglabājušies savās sākotnējās vietās un ļoti mitrajā mežā iezīmē vēl dabā samanāmas senās robežas pazīmes. Vairāki no šiem robežakmeņiem bija tik dziļi zemē iestiguši, ka virspusē ar grūtībām varēja samanīt kādu akmens virspusīti. Uz visiem tiem iekaltas līdzīgas robežzīmes. Kopumā šoruden Auciema apkārtnes mežos izdevies atrast septiņus senos robežakmeņus.

Informāciju sagatavoja Andris Grīnbergs.

Seno robežakmeņu izpēti atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Avots:

Latvijas Petroglifu centra facebook.com lapa

Reklāma