Godinās Litenē noslepkavotos un uz Sibīriju deportētos Latvijas armijas virsniekus

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 10.06.2014

Šogad aprit 73 gadi kopš traģiskajiem 1941.gada 14.jūnija notikumiem, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika represijas arī pret Latvijas armijas karavīriem. 1941.gada 14.jūnijā Latvijas armijas Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni 10 kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un uz Sibīriju deportēja vismaz 430 virsnieku. Vairāki no viņiem tika nošauti uz vietas.<--break->
 
Pieminot traģiskos notikumus, Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību organizēs komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumus Gulbenē un Litenē, kuros piedalīsies aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi un jaunsargi.
 
Pasākumos piedalīsies arī Latvijā izvietotie ASV armijas 173.kājnieku brigādes gaisa desanta vienības karavīri, kā arī ārvalstu aizsardzības atašeji.
 
Piemiņas pasākums Gulbenes dzelzceļa stacijā sāksies plkst.14, bet plkst.16 turpināsies Latvijas karavīru piemiņas vietā Litenes kapos, kur 2001.gada 14.jūnijā atklāja Ivara Feldberga un Sandra Gribanovska veidoto piemiņas ansambli "Sāpju siena", kas veltīts nogalinātajiem un nomocītajiem Latvijas armijas virsniekiem. Savukārt plkst.17:20 Latvijas armijas Litenes nometnes vietā tiks iedegts „Atmiņu ugunskurs”.
 
Bruņoto spēku pārstāvji komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos piedalīsies arī citviet Latvijā. Plkst.13 Rīgā pie Brīvības pieminekļa notiks svinīgā Goda sardzes maiņa un ziedu nolikšanas ceremonija, kurā uzrunu teiks Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs.
 
Jau tradicionāli Latvijas armijas nometnes vietā Litenē no 12. līdz 14.jūnijam tiks rīkota lauka nometne mūsdienu virsniekiem un Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetiem – topošajiem virsniekiem, kā arī jaunsargiem, tādējādi turpinot bruņoto spēku tradīciju, kas veicina izpratni par Latvijas armijas karavīru traģiskajām likteņgaitām. Pasākumā piedalīsies 50 kadeti, 20 jaunsargi un 30 virsnieki no dažādām bruņoto spēku vienībām.
 
Nometni atklās ar vakara jundu un Latvijas valsts karoga pacelšanu. Karoga mastā tiks uzvilkts tieši tas pats karogs, kas nometnē mastā plīvoja 2011.gadā, kad traģisko notikumu 70.gadadienā iedibināja šo tradīciju. Savukārt aizsardzības akadēmijas 1.kursa kadetu dalība šajā nometnē ir iekļauta viņu apmācības programmā.
 
Apmeklējot Pededzes kapus, vairāk nekā nometnes dalībnieki godinās tur apglabātos 14 noslepkavotos Latvijas armijas karavīrus, bet pēc tam dosies 20 kilometru pārgājienā, kurā iepazīsies ar Ostroviešu un Litenes nometnes izvietojumu.
 
Vēsturiskos stāstījumos tās dalībnieki uzzinās par tā laika Latvijas armijas kaujas spējām un aktivitātēm vasaras nometnēs, kā arī par traģiskajiem notikumiem pirms 73 gadiem. Savukārt pieredzējušie mūsdienu virsnieki kadetiem un jaunsargiem stāstīs par dienestu bruņotajos spēkos. 
 
Nometnes pēdējā dienā – 14.jūnijā – virsnieki, kadeti un jaunsargi piedalīsies arī komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos Gulbenes dzelzceļa stacijā, Litenes kapu Latvijas karavīru piemiņas vietā un pie „Atmiņu ugunskura” Litenes nometnes vietā.
 
Papildu informācija par notikumiem Latvijas armijas nometnē Litenē: http://www.sargs.lv/Vesture/Vesture/2011/05/30-02.aspx
 
Video stāsts „Litene – Latvijas Katiņa”: http://youtu.be/wXsu--MG8_0
 
Atspoguļojot piemiņas pasākumus Litenē, aicinām savos elektroniskajos medijos ieguldīt arī šo video. Paldies par atsaucību!

Attēls: Latvijas armijas karavīri piemin 1941.g. 14.jūnijā Litenē notikušo. Avots: sargs.lv
 
Informāciju sagatavoja:

Sanda Svetoka
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālrunis: 67335062
E-pasts: [email protected]

Avots:

mod.gov.lv

Reklāma