Izsludināts metu konkurss lata piemiņas skulptūrai Ventspilī

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 06.02.2021

Gaidot Latvijas nacionālās valūtas - lata ieviešanas simtgadi 2022. gadā, Ventspils pilsētas pašvaldība plāno izveidot lata piemiņas skulptūru, un aicina māksliniekus un dizainerus sniegt savu redzējumu par lata kultūrvēsturiskās nozīmes attēlojumu skulptūras veidolā.

Grāmata „Nauda ar Latvijas dvēseli.Lats” veltīta Latvijas nacionālajai valūtai – latam – un hronoloģiski vēsta par notikumiem, kas saistīti ar šo naudu gan pirmās, gan padomju, gan mūsdienu Latvijas laikā. „Nauda ar Latvijas dvēseli.Lats” veidota kā fotogrāfiju un stāstu albums par un ap latiem, kas kā maksāšanas līdzeklis bijuši ikdienas apgrozībā. Grāmata bagātīgi ilustrēta ar vēsturiskām un mūsdienu fotogrāfijām, seniem avīžu izplēsumiem, dokumentiem. Tajā apskatāms arī katalogs ar naudaszīmēm, kas mūsu valstī kā maksāšanas līdzeklis kalpojušas teju 40 gadus.

Nacionālā valūta, līdzās ģerbonim, karogam un himnai, ir viens no nozīmīgākajiem suverēna valstiskuma simboliem. Monētas un banknotes, kuru dizainā ir iekļauti nozīmīgākie valsts, sabiedrības un kultūrvēsturiskie simboli, liecina par valsts vēsturi, kultūrvēsturiskām īpatnībām, un pat politisko uzbūvi. Nacionālā nauda, tās fiziskajās izpausmēs, reprezentē valsti citu valstu saimē un veic savdabīgu nacionālpatriotiskās audzināšanas funkciju valsts iekšienē, ikdienas apgrozībā atgādinot tās lietotājiem nozīmīgākās konkrētās sabiedrības vērtības un simbolus.

Ventspilij saite ar nacionālo valūtu - latu ir bijusi īpaša, jo daļa no 1922.-1926. gadā Lielbritānijā kaltajām sudraba viena un divu latu monētām, transportējot tās no Londonas, tika izkrautas Ventspils ostā, tādējādi pirmo reizi nonākot uz Latvijas zemes tieši Ventspilī. Atzīmējot šī notikuma simtgadi, Ventspils pilsētas pašvaldība plāno izveidot lata piemiņas skulptūru Ventspils pilskalnā, no kura paveras skats uz Ventspils ostu.

Lai iecerētā lata piemiņas skulptūra kļūtu par augstvērtīgu publiskās mākslas darbu, kas bagātina pilsētvidi, ir izsludināts atklāts metu konkurss “Metu izstrāde Lata piemiņas skulptūrai, Ventspilī”, aicinot māksliniekus un dizainerus līdz 2021. gada 29. martam (plkst. 11:00) sagatavot un iesniegt savus priekšlikumus skulptūras veidolam.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties šeit.  

Reklāma