Jūrmalas pilsētas muzejā atklās izstādi "Cilvēki, mājas, ielas"

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 28.07.2015

Jūrmala. Publicitātes attēls.

6. augustā plkst. 18.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) tiks atklāta starptautiska kultūrvēsturiska izstāde "Cilvēki, mājas, ielas", kas veltīta Baltijas piekrastes kūrortu kultūrvēsturiskajam mantojumam. Izstādē piedalās Jūrmala (Latvija), Sopota (Polija), Pērnava (Igaunija), Birštonas ( Lietuva), Hanko (Somija), Komarovo ( Krievija). Izstāde tapusi ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Mobilitātes programmas Kultūra finansiālu atbalstu.

Jūrmalas Vēstures un mākslas biedrība sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas muzeju, Sopotas muzeju Polijā, Arhitektūras vēstures institūtu Sanktpēterburgā, Krievijā, Hanko muzeju Somijā, Birštonas muzeju Lietuvā un Pērnavas muzeju Igaunijā  uzsākusi darbu pie projekta „Ziemeļu zvaigznes jūras krastā - Baltijas kūrortu kultūrvēsturiskais mantojums", ko finansiāli atbalsta Ziemeļvalstu  un Baltijas valstu  Mobilitātes programma Kultūra. Projekts ilgs līdz 2017. gada beigām, un tā ietvaros paredzētas multimediju prezentācijas, publikācijas un konference. Projekta mērķis - pieredzes apmaiņa, izglītošanās un jaunu ideju gūšana kūrortu kultūrvēsturiskā mantojuma izpētē un saglabāšanā. 2015. gada sadarbības rezultāts starp projekta dalībvalstīm ir izstāde „Cilvēki, ielas, mājas".

Kūrorts  vācu valodā nozīmē „vieta, kas ārstē". Tieši ar ārstniecības nolūku 18.gadsimta vidū radušies pirmie kūrorti. Tikai vēlāk uzņēmīgiem ļaudīm radās ideja par to, ka bez ārstēšanās kūrortos var piedāvāt arī izklaides un izpriecu iespējas. Tomēr, ja nebūtu  īpašo dabas resursu - minerālūdens avotu, dziedniecisku dūņu, jūras un atbilstošu klimata apstākļu, kūrorti nez vai būtu izveidojušies. Laika gaitā kūrortus iecienīja ne vien tie, kas sirgst ar miesas vainām, bet arī ļoti daudzi, kas cieš no  noguruma un pārpūles. Izrādījās, ka kūrorts ir lieliska vieta gan veselības uzlabošanai, gan atpūtai un vēl - te var rast iedvesmu un radoši strādāt.

Palangas vārds zelta burtiem ierakstīts gan Lietuvas, gan Polijas kultūras vēsturē, jo šeit iedvesmu smēlās  Mikolajus Konstantins Čurļonis, Maironis, Adams Mickevičs, Vladislavs Rejmonts. Pērnava bija vieta, kur  padomju laikā ierosmi jauniem radošiem sasniegumiem guva Vladimirs Spivakovs, Zinovijs Gerdts, Mihails Kozakovs. Hanko savus projektus realizējuši ievērojami somu arhitekti: Teodors Hoijers, Larss Sonks,Valdemārs Aspelins, Viljo Revells. Sopotu  Vāgnera mūzikas festivāla dēļ kopš 1922.gada dēvēja par „Ziemeļu Baireitu", un tā visiem zināma kā pasaulslavenā aktiera Klausa Kinska dzimtā pilsēta. Birštona pie dižajiem Nemunas upes lokiem raisīja iedvesmu un idejas rakstniekiem Stanislovam Moravskim, Balim Sruogam, māksliniekam Nikodemam Silvanavičam, sekmēja jaunu ideju veidošanu  lingvistam Jonasam Kazlauskasam.

Komarova (bijusī Kellomiaki) pazīstama ar izcilās dzejnieces Annas Ahmatovas „būdiņu" (tā draugi dēvēja viņas vasarnīcu), kā arī ar vietām, kas saistītas ar Dmitriju Šostakoviču, Josifu Brodski, Gaļinu Ulanovu, brāļiem Strugackiem.

Jūrmala ir vieta, kur Rainis rakstīja „Uguni un nakti", kopā ar Aspaziju tulkoja Gēti, Aspazija Dubultos strādāja pie krājumiem „Kaisītas rozes" un  „Zem vakara zvaigznes". Emīls Dārziņš Jūrmalā komponēja „Melanholisko valsi", bet Leonīds Vīgners  jaunās Dzintaru koncertzāles atklāšanai 1936.gadā komponēja „Menuetu klasiskā stilā".

No 6. augusta līdz 30. augustam Jūrmalas pilsētas muzejā  varēs tuvāk iepazīt Baltijas piejūras kūrortus un to kultūrvēsturisko mantojumu.  Izstādes eksponēšanas laikā katram no pārstāvētajiem kūrortiem būs paredzēta īpaša diena, kad apmeklētāji varēs iepazīt tuvāk  gan pilsētu, gan arī zemi.

Septembrī  izstāde būs skatāma Birštonā, oktobrī un novembrī - Sanktpēterburgas piepilsētās Komarovā un Sestroreckā, kā arī Sanktpēterburgas arhitektu namā. Decembrī  izstāde argriezīsies Latvijā. 2016.gada maijā tā ceļos uz Somiju, bet no jūnija līdz augustam viesosies Pērnavā.

Starptautiskā kultūrvēsturiskā izstāde "Cilvēki, mājas, ielas", Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma līdz 30. augustam. Muzeja darba laiks: P.,O. - brīva, Tr., C.,P.,S.,Sv. - 10:00 - 18:00

Ieeja bez maksas.

Avots:

jurmala.lv

Reklāma