Liepājas muzejā skatāma izstāde “Lielais lakats”

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 01.11.2023

No 3. novembra Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centra telpās Kūrmājas pr. 16 apskatāma Liepājas muzeja krājuma izstāde “Lielais lakats”. 

Izstādē aplūkojami 19. gs. lielie lakati, kas Liepājas muzeja krājumā nodoti no Alsungas, Rucavas, Valtaiķiem un Cīravas. Lakatos vērojama dažādība aušanas tehnikās un bārkstu siešanas veidos. 

Austenes, austines, dižās kuskas, seģenes, sagša, snātene, iespējams, kādā no šiem vārdiem savulaik māmuļas dēvēja lielo lakatu, kuru, ejot ārā aukstajā laikā, klāja uz pleciem. Tā kā tie austi diezgan blīvi no ķīmiski neapstrādātas aitas vilnas, tad pasargāja arī lietainās dienās.

Līdz ar aušanas tehnikas attīstību 19. gs. otrajā pusē, lielie lakati nomainīja garās, vienu steļļu platumā austās, plecu segas – villaines. Iesākumā tos nēsāja mēteļu vietā, bet, kad garderobē ienāca mēteļi, tos sēja uz arī uz mēteļa.

Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centra izstāde “Lielais lakats” būs aplūkojama līdz 30. novembrim Liepājas muzeja darba laikā – no trešdienas līdz svētdienai no plkst. 10 līdz 18. Ieeja izstādē – bez maksas.

Vineta Solovjova,
Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu 
informācijas centra vadītāja
Mob. tālr. +371 294 49771
E-pasts: [email protected] 

Reklāma