Maija izskaņā Grobiņā notiks vikingu festivāls “Seeburg 2015”

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 14.05.2015

Festivāls notiek Grobiņas pilsētas svētku laikā. 320. dzimšanas dienas svinības iesāksies jau piektdienas, 29.maija, vakarā ar tradicionālo svētku gājienu, “GODA un GADA Grobiņnieku” godināšanu pilskalna estrādē un grupas “Pērkons” koncertu piektdienas vakarā. Pēc koncerta aktīvākie aicināti uz nakts orientēšanās sacensībām.
 
Sestdiena, 30.maijs, ir festivāla „Seeburg 2015” galvenā diena. Šajā dienā aicinām uz vikingu apmetni Skābaržkalnā un folkgrupas “Dārdi” priekšnesumiem, uz Tautisko deju koncertu „Līdz varavīksnei tikt”, amatnieku ielā uz ielu muzikantu un sadraudzības pašvaldību priekšnesumiem. Neiztikt arī bez karaokes čempionāta Grobiņas kārtas „Dziesmu kari 2015” pilskalna estrādē. Vakarpusē būs grupas EOLIKA koncerts, bet, debesīm satumstot, vērosim uguns gaismas un mūzikas mistēriju šovu „Dzērves stāsts par Grobiņu“. Pēc vikingu kaujām un gaismas šova pilskalna estrādē balle kopā ar grupu CREDO un DJ Lejasmeijeru.
 
Svētdien sporta stadionā kopīgi gatavosim tradicionālo zupu „Diena pēc...”, vērosim suņu izstādi un mīluļu paraugdemonstrējumus. 
 
Par festivālu SEEBURG:
Grobiņa ir senākā rakstos minētā apdzīvotā vieta Latvijas teritorijā - kā Zēburga (Seeburg), kas pieminēta jau 854. gada notikumu aprakstā Rimberta hronikā. Ap 650.-800. gadu tagadējās Grobiņas vietā atradās liela skandināvu apmetne. Šo vēstures faktu rezultātā dzimis festivāls „Seeburg”.
 
Ar katru gadu uz festivālu ierodas arvien vairāk vēstures rekonstrukcijas klubi. Šogad savu dalību šai vēstures festivālā pieteikuši interesenti un klubi no ASV, Anglijas, Krievijas, Holandes, Dānijas, Polijas, Somijas, Lietuvas, Igaunijas un, protams, arī no Latvijas. Festivāla viesu vidū būs sadraudzības partneri no Vācijas un Norvēģijas.
 
Pasākuma laikā notiek seno kaujas mākslu paraugdemonstrējumi, darbojas amatnieku un tirgotāju apmetne. Apmeklētājiem tiek demonstrēti vikingu perioda ieroči, apbruņojums un stāstīts par cīņu tradīcijām. Visas dienas laikā gan lieliem, gan maziem tiks piedāvāta daudzveidīga atpūtas un izklaides programma – vairākās pilsētas teritorijās norisināsies dažādas kultūras un sporta aktivitātes. Grobiņas ūdenskrātuvē apmeklētājus vizinās vikingu laivas. Tradicionāli festivāls sestdienas vakarā, pirms gaismas un uguņošanas šova, noslēgsies ar senas kaujas imitāciju, kurā piedalīsies visi vikingu festivāla dalībnieki.
 
Vikingu festivāla "Seeburg 2015" programma apmetnē un skābaržu kalnā:
 
10:00 – Skābaržkalnā darbību uzsāk 7.- 12.g.s. laika baltu-skandināvu apmetne un senais tirgus. Visas dienas garumā notiek amatu demonstrējumi, tajā skaitā bronzas liešana un dzijas krāsošana koka traukā. Apmeklētājiem demonstrē tā laika dzīvesveidu, ieročus, bruņojumu un tērpus.

11:00 - Senās apmetnes atklāšana un skatītāju iepazīstināšana ar dalībniekiem. Iejusties senlaikos palīdzēs vairāki desmiti vēstures rekonstrukcijas klubu no Latvijas un ārzemēm. Sāk kursēt vēsturiskie kuģi un laivas.

11:30 - Baltu, somugru un skandināvu tērpu demonstrācija ar komentāriem

12:00 - Informācijas teltī - stāstījumi par baltu, somugru un skandināvu tērpiem (sīkāka programma atsevišķi).

14:00 – Dzirnavu dīķī vikingu - kuršu kuģu sadursme un cīņa uz ūdens

14:15 - Karavīru komandu cīņu turnīrs “3:3”

14:30 - Uz pussalas lokšaušanas turnīrs ar vēsturiskajiem lokiem.

15:30 - „Bugurts” –turnīrs, kurā divas karavīru grupas ar ieročiem cīnās viena pret otru.

17:30 – Baltu - skandināvu apmetne tiek slēgta apmeklētājiem.

19:30 – Dzirnavu dīķī un uz pussalas - kuršu sirojums Dānijā- kaujas imitācija. 
 
Svētku laikā arī pilsētā norisināsies amatnieku, mājražotāju, daiļamata meistaru tirgus. Pircēju piesaistīšanai tirgotāji var papildus piedāvāt radošās darbnīcas un degustācijas. Vēlams, ka katrs sava aroda meistars iespēju robežās pircējiem varētu demonstrēt savas amata prasmes un dalīties ar savām aroda zināšanām. Lai amatniekiem rosīgāka darbība, tirgošanos papildinās ielu muzikanti, pašdarbības kolektīvi un lauku kapelas. Dalības maksa no amatniekiem netiek ņemta.
 
Festivālu rīko Grobiņas novada dome sadarbībā ar vēstures rekonstrukcijas klubu „Senzeme” un "Kuršu Vikingu apmetne" ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Attēls: Publicitātes foto. Avots: facebook.com

Reklāma