Notiks konference "Arheoloģiskais mantojums mūsdienu pilsētvidē"

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 18.10.2022

Turpinot ikgadējo kultūras mantojuma jautājumiem veltīto konferenču tradīciju, sadarbībā ar Cēsu muzeju ICOMOS Latvija 21.oktobrī aicina uz konferenci “Arheoloģiskais mantojums mūsdienu pilsētvidē” Cēsu Izstāžu namā.

Mūsdienu pilsētās liela daļa infrastruktūras un citu būvdarbu plāni cieši saistīti ar apakšzemes telpas apgūšanu un izmantošanu - piemēram, inženierkomunikāciju, pazemes autostāvvietu izbūve, ēku pārbūves vai pagrabtelpu izbūve. Īstenojot šos attīstības plānus, neizbēgami aktuāli kļūst jautājumi par pilsētu senākās daļas – kultūrslāņa nozīmi, saglabāšanu, izpēti un šo procesu interpretāciju un pieejamību plašākai sabiedrībai.

Konferencē par mūsdienu pilsētvides un arheoloģiskā mantojuma attiecībām runās dažādu jomu speciālisti, daloties ar zināšanām, pieredzi un piemēriem. Apskatāmo tēmu lokā: Livonijas pilsētu kultūras mantojums, ieskats urbānajā arheoloģijā, kaimiņvalstu – Igaunijas un Lietuvas pieredze arheoloģiskā mantojuma pārvaldībā pilsētvidē, Latvijas situācijas analīze, piemēri no Ventspils, Kuldīgas, Grobiņas un Cēsīm, kā arī arhitekta skatījums uz arheoloģiskā mantojuma lomu projektu izstrādes un realizācijas gaitā. Konference noslēgsies ar arheoloģiskā mantojuma pārvaldībā iesaistīto interešu grupu pārstāvju paneļdiskusiju, lai identificētu galvenās problēmas un iezīmētu risinājumus.

Konferenci apmeklēt aicināti pašvaldību pārstāvji, kuru teritorijās atrodas apjomīgi arheoloģiskie pieminekļi – senpilsētas, ar kultūras mantojuma saglabāšanu saistīto institūciju pārstāvji, teritoriju plānotāji, arhitekti, kultūras pieminekļu īpašnieki un visi tie, kas interesējas par arheoloģisko mantojumu un tā saglabāšanu pilsētvidē.

Dalībai konferencē klātienē vietu skaits ierobežots, aicinām reģistrēties https://forms.gle/NzGhHxr6q4D91dik6

Konferences tiešraide būs skatāma ICOMOS Latvija facecbook lapā. Konferences darba valodas būs latviešu un angļu, tulkojums netiks nodrošināts.

Programma:
10.00 - 10.20 Konferences atklāšana
10.20 - 10.40 Edgars Plētiens "Livonijas pilsētu kultūras mantojums"
10.40 - 11.00 Andris Šnē "Urbānā arheoloģija: pilsētu pagātnes materiālās kultūras pētniecība un pārvaldība"
11.00 - 11.20 Ulla Kadakas Archaeological heritage and Cities. Planning, practices and visibility. Experience of Estonia
11.20 - 11.40 Sandra Zirne Arheoloģiskā mantojuma pārvaldībā pilsētvidē Latvijā
11.40 - 12.00 Edvinas Ubis, Miglė Urbonaitė-Ubė "Urban archaeology in Lithuania – overview and examples"
12.00 - 13.00 Pusdienu pārtraukums
13.00 - 13.20 Armands Vijups "Ventspils piemērs un arheoloģiskās izpētes nozīme"
13.20 - 13.40 Jana Jākabsone "Arheoloģiskā izpēte, tās nozīme un ietekme Kuldīgas vēsturiskajā centrā"
13.40 - 14.00 Elīna Guščika, Andris Šnē "Aizvēsture mūsdienu pilsētā: Grobiņas arheoloģiskā kompleksa pārvaldības, pētniecības un popularizēšanas aktualitātes"
14.00 - 14.20 Laura Lēģere "Publiskā arheoloģija un pilsētvide: Cēsu piemērs"
14.20 – 14.40 Kafijas pauze
14.40 - 15.00 Arturs Lapiņš "Arheoloģija attīstībai - traucēklis vai veicinātāja?"
15.00 - 15.20 Andris Kairišs, Irina Oļevska "Kultūras mantojuma attīstības projektu sociāli-ekonomiskie indikatori: informētības paaugstināšanas iespējas"
15.20 - 17.00 Paneļdiskusija un atbildes uz jautājumiem

Konferences norisi atbalsta VKKF.

Reklāma