Ogres muzejā varēs ieskatīties Latvijas brīvības cīņās caur Andreja Liepiņa fotoobjektīvu

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 04.11.2014

No 4.- 29. novembrim Ogres Vēstures un mākslas muzejā skatāmas Latvijas Brīvības cīņu dalībnieka Andreja Liepiņa fotogrāfijas.

Izstādē skatāmie foto kadri tverti 1919. un 1920.gadā, paverot unikālu un reti vērojamu skatu uz Latvijas Brīvības cīņu laiku. Andreja Liepiņa kamera dokumentējusi  Latvijas brīvības cīnītāju dažādo ikdienu, kurā netrūka nedz skarbu mirkļu kaujas laukā, nedz romantisku tikšanos, dzīvespriecīgu sadzīves ainu un kopā būšanas brīžos, kad lielgabali atpūšas. Visi šie no stikla plašu negatīviem izgatavotie attēli rada pārsteidzošu klātesamības sajūtu, lai arī patiesībā fotogrāfijās redzamo karavīru acis mūsu dzīve vēro no pavisam cita laika un dzīves īstenības. 

Andrejs Liepiņš dzimis 27.03.1894. Madonas novada, Lazdonas pagasta “Cepliniekos”, miris 19.05.1978., apglabāts Lazdonas pareizticīgo draudzes Lises kalna kapos.

Vispārējo izglītību ieguva Lazdonas pareizticīgo draudzes baznīcas skolā. Apguva fotogrāfa amatu, iespējams, Rīgā, Jāņa Rieksta studijā. Vēlāk apguvis arī mašīnista amatu. Spēlēja vijoli, ko uzdāvināja brālis Pēteris. Piepelnījās kāzās gan kā muzikants, gan kā fotogrāfs.

Pirmā pasaules kara laikā Andrejs dienējis Krievijas cara armijā kā artilērists, piedalījies cīņās Ukrainā, Rumānijā.

1919. gada 19. jūnijā Andrejs Liepiņš brīvprātīgi pieteicās Latvijas armijā un tika ieskaitīts Valmieras kājnieku pulka Austrumu frontes rezerves bataljonā, augustā bataljons pārtapa par 6. Rīgas kājnieku pulka 3 Bataljonu. Andreja Liepiņa specialitāte bija telefonists, artilērists. Andrejs atrada laiku arī savam vaļaspriekam – fotografēšanai, kļūstot par sava pulka neoficiālo fotogrāfu, atainojot karavīru ikdienas gaitas.

Andreja Liepiņa turpmākie plāni saistījās ar fotogrāfa darbu, bija jau atrastas studijas telpas Liepājā, tomēr pēc tēva lūguma Andrejs atgriezās dzimtajās mājās Lazdonas pagastā.

Pēc Otrā pasaules kara A.Liepiņš strādāja kolhozā “Sarkanais Stars” par mašīnistu. Tomēr brīvajos brīžos turpināja fotografēt, dokumentējot savas ģimenes un apkārtējo ļaužu sadzīves notikumus.

Izstāde tapusi, pateicoties Andreja Liepiņa mazmazmeitas Jolantas Āboltiņas atsaucībai, uzticot vecvectēva negatīvus. Izstādē skatāmas arī Andreja Liepiņa personiskās lietas – fotoaparāts, ar kuru uzņemta lielākā daļa izstādes attēlu, vijole, kas redzama vairākas fotogrāfijās, kā arī paša darinātā salmu platmale.

 

Izstādes ietvaros sestdien, 8.novembrī, aicinām uz izstādei veltītu pasākumu:    

Plkst. 16.00 tikšanās ar Andreja Liepiņa mazmazmeitu Jolantu Āboltiņa, kura tuvāk vecvectēva dzīves gaitām;  
Plkst. 16.30 par nacionālo pašapziņu un tās nozīmi šodienā klātesošos uzrunās ogrēnietis, publicists, Saeimas deputāts Ilmārs Latkovskis.
Plkst.17.00 sāksies radošā darbnīca, kurā tekstila mākslinieces Līvas Kaprāles vadībā būs iespēja izgatavot patriotisku aksesuāru, ar kuru rotāties, gaidot Latvijas dzimšanas dienu. Taps arī elegantas nozīmītes Latvijas karoga krāsās. 
Plkst.18.00 kopā ar Jolantu Kalniņu ģitāras un kokles pavadījumā visi kopā dziedāsim spēka dziesmas. Jolantas pārliecība ir - tās, tāpat kā latviskā dzīvesziņa, patiešām dod spēku un pašapziņu ikvienam!  
Ieejas maksa pasākumā- 1 euro 42 centi. Cenā iekļauti materiāli radošajai darbnīcai.

Attēlā: Latvijas armijas 6. Rīgas kājinieku pulka virsnieki kopā ar Latvijas pagaidu valdības Ministru prezidentu K. Ulmani, viņa vizītes laikā Valmierā, 1919.g. augustā, pulka mācību laukumā Valmieras apr. Kokmuižas pagastā. A.Liepiņa uzņēmums.

Reklāma