Pabeigti Cēsu Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas darbi

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 02.09.2020

Ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu sestdien, 29. augustā pulksten 11.00 tiks svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas projekta darbu pabeigšana.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas projekts tika uzsākts 2018. gada jūnijā. Projekta ietvaros veikti apjomīgi darbi: nomainīts jumta segums, atjaunota fasāde un logu konstrukcijas, sakoptas esošās vitrāžas un izgatavotas sešas jaunas vitrāžas, restaurēts torņa smailes krusts un lode, kā arī vēsturiskais saules pulkstenis, un labiekārtots skvērs līdzās baznīcai. Vienlaikus ar ēkas atjaunošanas darbiem projekta ietvaros tornī no jauna izveidots vēsturiskais zvana ceļš, savukārt baznīcas pastāvīgo ekspozīciju “Sv. Jāņa baznīca – vēstures lieciniece” iespējams ieraudzīt jaunā un aizraujošā veidā ar multimediju gida palīdzību.

Kultūras ministrijas publicitātes foto.

“Šobrīd ikviens cēsnieks un pilsētas viesis var priecāties par balto, atjaunoto un vakaros izgaismoto baznīcu, bet piektdienās un sestdienās pēc tumsas iestāšanās Rožu laukums ir piepildīts ar ļaudīm, kuri izbauda līdz šim Latvijā nepieredzētu baznīcas izgaismošanas muzikālo performanci,” teic projekta koordinatore Indra Piliksere.

Kopš pilsētas svētkiem, kad tas tika demonstrēts kā svētku pasākumu kulminācijas mirklis, baznīcas torņa gaismu šovs ir populārs ne vien cēsinieku, bet arī pilsētas viesu vidū. Performance skatāma piektdienas un sestdienas vakaros līdz ar tumsas iestāšanos. Katrā apaļā stundā līdz plkst.23.00 baznīcas sienas iemirdzas īpašā noskaņu stāstā - gaismas spēļu un mūzikas mijiedarbības izrādē. Paredzēts, ka performance mainīsies atbilstoši sezonām un dažādiem valsts un gadskārtu svētkiem.

Kultūras ministrijas publicitātes foto.

Restaurācija notikusi deviņu partneru kopīgā projekta "Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos" ietvaros. Tas ir viens no kopumā 17 kultūras un dabas mantojuma saglabāšanai un attīstībai veltītiem projektiem, kuri pēc Kultūras ministrijas organizētas projektu ideju priekšatlases guva iespēju pieteikties Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumam.

Cēsu Svētā Jāņa baznīcas restaurācijas projekta līdzfinansējumu nodrošina Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze. Baznīcas restaurācijas kopējās izmaksas ir 1 726 850,59 eiro, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 1 378 285,80 eiro.

Kultūras ministrijas publicitātes foto.

Projekts tiek īstenots Kultūras ministrijas pārziņā esošā ERAF līdzfinansētā 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa „Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros.

Reklāma