Valkā atzīmēs Pētera Radziņa 135.jubileju

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 18.04.2015

2.maijā Valkā ar svinīgiem pasākumiem atzīmēs Latvijas armijas ģenerāļa, divkārtējā Lāčplēša kara ordeņa kavaliera Pētera Valdemāra Radziņa 135.jubileju.

P.Radziņš ir dzimis Lugažu pagasta “Jaunvīndedzēs”. Skolas gaitas uzsācis Lugažu draudzes skolā, bet pēc tam mācījies Valkas pilsētas skolā un Valkas Nelsona reālskolā.

Pasākuma programma sāksies plkst.9.00, kad Valkas ģimnāzijas klašu kolektīvi dosies pārgājienā uz ģenerāļa dzimto māju vietu “Jaunvīndedzes”.

Plkst.11.00 paredzēta Valkas novada vadības un Latvijas un ārvalstu amatpersonu tikšanās Valkas novadpētniecības muzejā. Plkst.12.00 visi pulcēsies pie piemiņas akmens ģenerāļa dzimto māju vietā „Jaunvīndedzes”, kur paredzēta svinīga ziedu nolikšana.

Jubilejas svinības noslēgsies plkst.13.00 ar svinīgu pasākumu Valkas kultūras namā.

“Pēteris Radziņš bija izcils militārs darbinieks, kurš bija neērts daudziem politiķiem, jo viņš ļoti labi saprata, cik svarīgi ir valsts aizsardzību stiprināt tieši miera laikā, kad it kā nekādu tiešu militāru draudu nav”, uzsver Valkas pašvaldības vadītājs Vents Armands Krauklis. “Šī jubileja iekrīt laikā, kad atkal esam situācijā, ka sabiedrībā šī sapratne ir, taču diemžēl iepriekšējos gados šī lieta ir bijusi atstāta novārtā. Tāpēc pasākums ir dubultsvarīgs, lai mēs atcerētos un saprastu, cik svarīgi ir šie jautājumi, lai valsts varētu pastāvēt”.

Ģenerālis visu savu dzīvi veltījis Latvijas armijas veidošanai. Laikabiedri uzsver  ģenerāļa godīgumu, tasinīguma izjūtu un patriotismu. Viņš apbalvots ar daudziem ordeņiem: IV šķiras Sv. Jura ordeni, II un III šķiras Sv. Staņislava ordeņiem, II, III un IV šķiras Sv. Annas ordeņiem, III šķiras Lāčplēša Kara ordeni nr. 1, 1927. gadā apbalvots ar II šķiras Lāčplēša Kara ordeni, I šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, I šķiras, II pakāpes Igaunijas Brīvības krustu, III šķiras Francijas Goda Leģiona ordeni, Polijas “Virtuti Militari” ordeni, I šķiras Somijas Baltās rozes ordeni un I šķiras Zviedrijas Šķēpa ordeni.

Neaizmirsīsim, ka trīs mirdzošās zvaigznes Brīvības piemineklī ir izcīnītas arī ar ģenerāļa Radziņa gudrību.

Visi aicināti godināt P.Radziņa nopelnus un apmeklēt svinīgos pasākumus ģenerāļa dzimto māju vietā un Valkas pilsētas kultūras namā.

Zane Brūvere

Attēls: Ģenerālis P.Radziņš (vidū) Latvijas armijas lauka nodarbībās. 1920. gadi.

Avots:

valka.lv

Reklāma