Pazāne, Baiba. No dievnama par kinoteātri. (20.07.2017.)

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 20.07.2017

Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca mūsdienās. Foto: B.Pazāne, 2017.gada jūnijs.
Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca mūsdienās. Foto: B.Pazāne, 2017.gada jūnijs.

1949.gada 3.janvārī Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskajai draudzei tika atņemts dievnams. Tūlīt tas arī tika pielāgots Galvenā kinonomas kantora Kinonomas Rēzeknes nodaļas (ar 1991.gadu – valsts uzņēmums „Rēzeknes kino un video noma”) vajadzībām.

Kopš šī laika baznīca pārdzīvoja pamatīgus pārbūves darbus gan fasādē un piegulošajā teritorijā, gan interjerā. Vispirms tika radikāli mainīts logu novietojums pirmajā un otrajā stāvā: divi augšējie sānu logi tika pilnīgi vai daļēji aizmūrēti; sešiem apakšējiem sānu logiem tika izlauztas palodzes mūrējumi, palielinot logu ailes; bet labās puses sakristejas istabas viena loga aile tika izlauzta līdz grīdai. Baznīcas ēkas austrumu pusē no baltiem silikātķieģeļiem tika piebūvēta kinofilmu uzglabāšanas noliktava, garāža ar 3 boksiem un neliela noliktava-darbnīca. Savukārt sēta, kas ieskāva baznīcu un piegulošo teritoriju, tika noņemta.

Kino nomas kantora Rēzeknes nodaļas (Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskās baznīcas) otrā stāva plāns. Rēzekne, 1964.gads.

Dievnama iekšējā zāle tika pārbūvēta, ierīkojot tajā divus stāvus. Pirmajā stāvā zālē tika uzceltas starpsienas, radot telpas darba kabinetiem, remontdarbnīcai un noliktavai. Pārbūves gaitā tika likvidētas vienas iekšējās kāpnes uz balkonu, podiņu apkures krāsns, darbu gaitā tika bojātas iekšējās sienas un kolona. Dievnama otrajā stāvā tika ierīkota pati kino zāle, kā arī kino demonstrēšanas aparatūras kabinets un kantora telpas. Dievnama balkons tika daļēji likvidēts. Cieta arī inventārs – baznīcas zālē tika pilnībā demontēti un likvidēti reliģisko rituālu priekšmeti: ērģeles, altārglezna, kancele, soli, zvans un citi priekšmeti. Tika iznīcināts viss, kas, izņemot pašu ēku, liecinātu par tām funkcijām, kurām dievnams kādreiz bija kalpojis.

Lai nepieļautu dievnama tālāku iznīcību, draudze 1992.-1994.gadā ar Rēzeknes pašvaldības un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas atbalstu un palīdzību uzsāka ēkas remonta un atjaunošanas darbus: tika veikts baznīcas zvana torņa un skārda jumta remonts un krāsošana, baznīcas torņa koka spāru nomaiņa, torņa krusta izgatavošana un uzstādīšana, otrā stāva pārsedzes un griestu, kā arī pirmā un otrā stāva starpsienu demontāža un citi būvdarbi. Vēl priekšā bija restaurācijas darbu veikšana un likvidēto reliģisko rituālu priekšmetu iegādāšanās.

1994.gada 27.aprīlī ar Latvijas Republikas likumu „Par īpašumu atdošanu reliģiskajām organizācijām” Rēzeknes Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca atgriezās tās likumīgā īpašnieka – draudzes – rīcībā, bet valsts uzņēmums „Rēzeknes kino un video noma”1994.gada 1.novembrī tika likvidēts.

Izmantotie avoti: LNA RZVA, 806.fonda 1. apraksts.

Rakstu sagatavoja: LNA RZVA galvenā fondu glabātāja Baiba Pazāne

Vēstures pētnieki un interesenti laipni gaidīti mūsu arhīvā – LNA Rēzeknes zonālajā valsts arhīvā, Dārzu iela 7a, Rēzeknē!

Publicēts arī:

Latvijas Nacionālā arhīva facebook.com lapa

Galerijas

Iezīmes

Tematiskie rādītāji: 
Arheoloģija
Sabiedrība
Pilsēta: 
Rēzekne
Literatūra: 
Populārzinātniskie raksti un publicistika

Reklāma