Lejas Bricu pienotava

Pievienoja: 
Edgars Žīgurs, 16.10.2019
Organizācija: 

Lejas Bricu pienotavas vieta 2019.gada septembrī. Ekspedīcijas dalībnieki fiksē Mazbricu saimnieka Zigrīda Dāldera (centrā) stāstīto. V.Grīviņa foto.
Lejas Bricu pienotavas vieta 2019.gada septembrī. Ekspedīcijas dalībnieki fiksē Mazbricu saimnieka Zigrīda Dāldera (centrā) stāstīto. V.Grīviņa foto.
Koordinātas (WGS 84): 
57.111880, 25.872158
Koordinātas ir precizētas dabā

Bricu pienotava (krejotava) darbojusies sākot no 20.gs. divdesmitajiem gadiem līdz piecdesmito gadu beigām. Par pienotavas izveidotāju tiek uzskatīts Lejas Bricu saimnieks Jānis Vītols, kurš bija iegādājies lielu piena seperatoru un apkārtējie kaimiņi katru rītu varēja nokrejot pienu. Kā vēsta Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja darbinieku pierakstītie atmiņu stāsti, seperators bija grūti iedarbināms, tāpēc pirmajiem atbraucējiem – diviem vīriem bija labi jānopūlas, lai iedarbinātu lielo mašīnu. Dažkārt piena atvešana esot tādēļ iekavējusies, jo neviens nav vēlējies būt pirmais un stāties pie seperatora iedarbināšanas. Lejas Bricu pienotava un arī blakus esošais veikals kļūst par sava veida kultūras un vietējās sabiedrības centru - te izveidojās I pienotavas koris. Sestdienas vakaros un svētdienās esot notikuši mēģinājumi, kuros piedalījās Vēveru, Bricu un Ģeistu jaunieši. Mēģinājumus vadīja Streipa (vārdu nav izdevies noskaidrot). Kora uzstāšanās notikusi galvenokārt ballēs. Balles placis atradās turpat netālu - pie Briciem. Mūsdienās pienotavas vietā aug koki un samanāmi vairs tikai ēkas pamati.

Lejas Bricu pienotava ap 1930.gadu. Baltā virsvalkā pienotavas vadītāja Anna Bogdanova (1910.-1992.). Foto no Ligitas Gulbes ģimenes arhīva.

 

Aizsardzības kategorija: 
vietējas nozīmes kultūrvēsturiska vieta
Atrašanās vieta: 
Jaunpiebalgas pagasts, ap 80m uz A no Lejas Bricu mājām, Mazbricu - Cebuļu ceļa kreisajā pusē

Reklāma