Lielnaudēļi

Pievienoja: 
Edgars Žīgurs, 16.03.2016

Lielnaudēļu klēts baļķa fragments ar uzkrāsotu ēkas celšanas gadu. 2015.gada septembris. Edgara Žīgura foto.
Koordinātas (WGS 84): 
57.179205 26.015752
Koordinātas ir precizētas dabā

Vecsaimniecība

Naudēļu (Naudüll) vārds fiksētas jau 17.gs. zviedru kartēs. Pašreizējās Lielnaudēļu ēkas celtas 19.gs. vidū. Par to arī liecina no kādreizējās klēts saglabāts baļķa fragments, uz kura uzkrāsots gadskaitlis – 1861.

Ziņas

2015.g. septembrī Lielnaudēļus apsekoja Edgars Žīgurs un Vēsma Johansone.

Ēkas

Dzīvojamā māja

Lielaudēļu dzīvojamā māja. 2015.gada septembris. Edgara Žīgura foto.

Ēka būvēta guļbūvē no kaķētiem, baļķiem, kas no ārpuses apšūti ar horizontālu dēļu apšuvumu. Jumts divslīpju, tagad segts ar profilēta skārda loksnēm. Ēkas fasādes pusē izbūvēta veranda. Pamati mūrēti no laukakmeņiem.

Pagrabs

Lielaudēļu pagrabs. 2015.gada septembris. Edgara Žīgura foto.

Pagrabs mūrēts no laukakmeņiem, bet tā fasādes siena jaunākos laikos nostiprināta ar cementa slāni. Būve celta reljefa slīpumā, tādēļ tās aizmugurējā siena atrodas augsnes virskārtas līmenī, bet fasādes puses siena ap 1m virs zemes. Pagraba durvju virzienā zemē veikts vēl papildus ap 50cm dziļš celiņa veida iedziļinājums. Virs pagraba izveidota divslīpju jumta konstrukcija, kas tagad segta ar šīfera loksnēm. Jumta izbūve pildījusi neliela šķūnīša funkcijas – jumta zelmenī, pretējā pusē ieejai pagrabā, izveidotas nelielas durvis. 

Pirts

Lielaudēļu pirts. 2015.gada septembris. Edgara Žīgura foto.

Pirts celta guļbūvē no kaķētiem, tēstiem baļķiem, kas stūros savienoti krusta pakšos. Pamati - kaļķu grants javā mūrēti laukakmeņi – laika gaitā daļēji iziruši un iegrimuši. Jumts divslīpju ar lielu pārkari ēkas priekšā, tagad segts ar šīfera loksnēm.

Pirtij divas telpas - ģērbtuve un mazgāšanās telpa - ar dēļu grīdu un griestiem. Mazgāšanās telpu no ģērbtuves nodala ēkas korpusam cauri ejoša guļbaļķu siena. Savukārt ģērbtuves un līdz ar to ēkas priekšējā siena veidota tikai no dēļu apšuvuma, kas konstruktīvi savienots ar ēkas sānu sienu baļķu pārlaidumiem. Lāva atradusies pie pirts gala sienas. No mazgāšanās telpas durvīm pa kreisi atradusies no laukakmeņiem krauta krāsns. Gala sienā trīsrūšu, horizontāls taisnstūrveida lodziņš gaismai un dūmu izlaišanai.

Šķūnis

Lielaudēļu šķūnis. 2015.gada septembris. Edgara Žīgura foto.

Šāda veida šķūņi Vidzemes lauku ainavā masveidā parādās 20. gs. 20.-30.gados. Būvēts statņu konstrukcijā un apšūts ar dēļiem. Jumts divslīpju, tagad segts ar šīfera loksnēm. Divviru vārti (durvis) atrodas sānu sienas vidū. Šķūņa zelmeņos logu vietas papildus apgaismojumam, varbūt arī ventilācijai.

Iedzīvotāji

Lielnaudēļos pusmājā pašlaik saimnieko Laimdota Bedeice ar mazdēlu Kristapu. Īpašums sadalīts vairākiem mantiniekiem. Laimdotas vīra Laimoņa mamma Austra Aniščuka bijusi precējusies ar Jāni Bedeici. Viņu bērni: Aina (dz.1942), Jānis (dz.1943), Laimonis (dz.1947; Laimdotas vīrs). Jānis Bedeicis izsūtīts, atgriežoties ar ģimeni vairs kopā nedzīvoja, bet mājās saimniekot palika bijusī sieva Austra un viņas otrais vīrs Laimonis Iliņš.

Mājas grāmatā ierakstīti: Alvīna Sproga (dz. 1893.g.), Austra Aniščuka, Pēteris Kaņeps (dz. 1906.g.), Jānis Kaņeps (dz.1933.g.), Velta Kaņepe (dz. 1934. g.), Ilmārs Kugrēns (dz. 1931.g.; bijis agronoms Gaujas ciemā pēc Otrā pasaules kara kopsaimniecību pastāvēšanas laikā).

Avoti un literatūra

Edgara Žīgura personīgais arhīvs.

Jaunpiebalgas novadpētniecības muzeja krājuma materiāli.

Saistītās vietas

Iezīmes

Vietu klasifikators: 
Mājvietas, Vecsaimniecības
Pagasts: 
Jaunpiebalgas pagasts
Hronoloģija: 
19. gadsimts
Aizsardzības kategorija: 
kultūrvēsturisks vides objekts: oficiāla aizsardzības statusa nav
Atrašanās vieta: 
Gaujas kreisajā krastā, pa labi no Jaunpiebalgas-Ķeņģu ceļa,1,2km ZR no Jaunpiebalgas baznīcas. Jaunpiebalgas pagasts, Jaunpiebalgas novads.

Reklāma