Timsēnu krogs, skola un krejotava

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 29.01.2025
Organizācija: 

1. Bijušā Timsēnu kroga un skolas ēka (“Krejotava”) skatā no Lielmēmeles puses. Aizkraukles novads, Mazzalves pagasts. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
1. Bijušā Timsēnu kroga un skolas ēka (“Krejotava”) skatā no Lielmēmeles puses. Aizkraukles novads, Mazzalves pagasts. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
Koordinātas (WGS 84): 
56.29757 25.00636
Koordinātas nav precizētas dabā

Krogs

ATRAŠANĀS VIETA

Bijušā Timsēnu kroga un skolas ēka, mūsdienās dzīvojamā māja “Krejotava” atrodas Aizkraukles novada Mazzalves pagastā (1940.g. Jēkabpils apriņķa Mēmeles pagastā), ceļa Nereta–Gricgale–Ērberģe labajā pusē, vietā, kur no tā atzarojas sānceļš uz Stadeniekiem, apm. 1 km aiz Mēmeles kapiem Ērberģes virzienā. Koordinātas: 56.29757 25.00636.

MŪSDIENU STĀVOKLIS

Ēka saglabājusies, daļēji pārbūvēta, apdzīvota, ārēji labā stāvoklī, apsaimniekota.

ZIŅAS

2. attēls. Lielmēmeles muiža (Gr. Memelhof) ar tās Timsēnu (Tumsen) un Kaķu(?) (Katzen) krogiem K. Neimaņa 1833. gada Kurzemes kartē (1864. gada izdevums). No Liepājas muzeja krājuma. Inv. nr. LM 7452.

Lielmēmeles (Groß-Memelhof) muižai piederošais Timsēnu krogs iezīmēts K. Neimaņa 1833./1864. gada Kurzemes kartē (2. attēls).[1] Tas ir senākais manā rīcībā pagaidām esošais avots, kas apliecina šī kroga pastāvēšanu. Timsēnu krogs un Lielmēmeles “Mēmeles” krogs ar kroga simboliem attēloti arī Krievijas impērijas 1866. gada 3 verstu mēroga kartē (3. attēls).[2]

3. attēls. Timsēnu (Тимсень) krogs Krievijas impērijas 1866. gada 3 verstu mēroga kartē. No vesture.dodies.lv.
4. attēls. Leišmales (Neretas-Gricgales-Ērberģes) ceļš Kurzemes guberņas 19. gs. beigu ceļu kartē. LVVA 6828.f., 2. apr., 289. lieta.

19. gadsimta pēdējā ceturksnī Leišmales (Neretas-Gricgales-Ērberģes) ceļa nozīme un līdz arī to arī satiksmes plūsma mazinās un vairāki krogi tiek slēgti. Ap 19. gs. beigām zīmētā Kurzemes guberņas ceļu kartē kā Leišmales ceļā pastāvoši iezīmēti vairs tikai Gricgales, Rises, Dūžēnu un Bērzu krogi (4. attēls).[3]

Skola

Nav gan īsti skaidrs, kurā tieši gadā Lielmēmeles muižas īpašnieks Osten-Zakens nolemj slēgt Timsēnu krogu un ēkā ierīkot Mēmeles skolu. Novadpētnieks, vecmēmelietis Valdis Amtmanis, stāstot par Vecmēmeles skolu raksta:

“Ap 1890. gadu cara valdība pavēlēja mazos [muižu] pagastiņus apvienot. Gricgales, Vecmēmeles un Lielmēmeles pagastus apvienoja vienā Mēmeles pagastā. Tur ietilpa triju muižnieku īpašumi – Budbergiem Gricgale, Hāreniem Vecmēmele, Osten-Sakeniem Lielmēmele. Gricgalē skola bija. Bet Vecmēmeles un Lielmēmeles ļaudis nolēma izveidot kopīgu skolu Timsēnkrogā. Šo krogu kā nerentablu skolas vajadzībām atvēlēja barons Osten-Sakens. Te līdz 1895. gadam par skolotāju strādāja Plīte. Tad Strautiņš, Dzilna, Svenne un Punenovs (līdz 1. pasaules karam). Veco [Vecmēmeles] skolas ēku 1891. gadā barons Hārens nodeva pagastam un tur tika ierīkota pagastmāja.”[4]

Novadpētnieku vāktās ziņas vietējās vēstures izpētei allaž ir noderīgas un par atsevišķiem jautājumiem nereti arī vienīgie avoti. Tomēr tās vienmēr pēc iespējas jāpārbauda un jāsalīdzina ar dokumentāriem avotiem, paturot prātā, ka ne viss pierakstītais var pilnībā atbilst faktiem, var būt sajaukti laiki un personas. Tā arī šajā gadījumā – ielūkojoties 1892. gadā publicētajā Krēgera “Kurzemes adresu grāmatā” lasām, ka Vecmēmelē darbojas tautskola (Volksschule) ar skolotaju Plīti (Plieth), bet Lielmēmelē pagastskola (Gemeindeschule) ar skolotāju Strautiņu (Strauting). Tāpat arī norādīts, ka Lielmēmeles muižā ir divi krogi, tos vārdā nesaucot.[5] Tie nevar būt nekādi citi, kā jau iepriekš minētie Mēmeles (Mūra) un Timsēnu krogi. Ziņas par muižu adresu grāmatai visdrīzāk iegūtas ne senāk kā 1891. gadā. Tādad šajā gadā, kad pagasti, šķiet, jau ir apvienoti, Strautiņš strādā par jaunā, apvienotā Mēmeles pagasta skolas skolotāju, bet Plīte vienlaikus ir skolotājs Vecmēmelē, kur arī vēl pastāv skola. Tad kad īsti Timsēnkrogā ierīko skolu un kad šo skolu apvieno ar Vecmēmeles skolu? Kad Plīte kļūst par Timsēnkroga skolas skolotāju? Atbildes uz šiem un citiem, ar Mēmeles skolu un pagasta pašvaldības darbību jautājumiem vēl meklējamas LVVA 1012. fonda “Mēmeles pagasta valde” u.c. dokumentos.

Mēmeles skola Timsēnkrogā ar pārtraukumu no 1915. līdz 1919. gadam[6] darbojas līdz 1920. gadam , kad Latvijas Republikas agrārās reformas laikā 1921. gada sākumā tā tiek pārcelta uz Vecmēmeles muižas kungu māju.[7]

1930. gadā Mēmeles pagasta aizsargi bijušajā Timsēnkroga skolā sarīko valsts 13. dzimšanas dienas svinības. Kāds anonīms, par “svētku dalībnieku” sevi nosaucis korespondents “Jēkabpils Vēstnesī” raksta:

“Dienā notika gājiens no Vecmēmeles pamatskolas (t.i. – no Mēmeles 6-klasīgās pamatskolas Vecmēmeles kungu mājā – V.G.) uz izrīkojuma vietu – agrākās Lielmēmeles skolas telpām. Gājienā varēja gan piedalīties vairāk publikas, bet daudzi ar saviem darbiem vēl nevar “noiet no laukiem”. Tad bez tam arī dažas gluži partejiskas lietas, kas rada nesaskaņu un tā stipri traucē vietējo sabiedrisko dzīvi…

Par latviešu agrāko un tagadējo dzīvi referēja skolotājs Ģērķis: “Latvietis – vērgs, dzimtscilvēks, atkarīgs un – brīvs”.

Skaistus vārdus aizsargu apsveikšanas runā sacīja [Gricgales skolas] skolotājs Butāns: “Septiņsimti gadus latvieši bija nebrīvi ļaudis. Par viņiem valdīja dažādas svešas varas. Latvieša tīro, balto dvēseli, kura slēpa sevī ilgas pēc brīvības, šīs varas nesaprata. Latvietis ir arī ideālists – sapņotājs. Viņš sapņoja jau tolaik par “zilo brīnumpuķi, kas aiz tālas jūras zied…” Šī skaistā brīnumpuķe ir mūsu valsts, kas uzziedēja 1918. gadā 18. novembrī. (..)

Izrīkojuma otrā daļā sekoja teātris. Uzveda A. Upīša lugu “Dzimumdienas rīts”. Pēc tam – saviesīga dzīve. Apmeklēts bija labi. Ir arī skaidrs atlikums. Vēlams, lai aizsargu saime būtu tikpat rosīga arī turpmāk.”[8]

Krejotava

1935. gadā izdotās statistikas ziņu un adresu grāmatas “Pagastu apraksti” Mēmeles pagasta sadaļā “Tirdzniecība, rūpniecība un finances” lasām, ka “bijušajā Lielmēmeles skolā, 1 klm no pagasta nama, darbojas Ērberģes piensaimnieku sabiedrības “Vairogs” krejošanas punkts."[9]

1941. gada augustā, vācu okupācijas iestāžu veiktā tautas skaitīšanā kā “Bijušās Lielmēmeles skolas” īpašnieks vai pārvaldnieks (nav pasvītrots vajadzīgais) norādīts Otto Rudolfs Grīnvalds, kas ar ģimeni mājā ienācis tikai 1941. g. jūlijā, pārceļoties no Mēmeles pagasta “Viesturiem”. Vēl mājā dzīvo tābrīža krejotavas vadītāja Emma Marija Blicāns ar meitu. Blicāne pierakstīta 1940. gada 12. novembrī.[10]

Cik ilgi bijušajā Timsēnu kroga ēkā turpina darboties krejotava, man nav zināms. Vēlāk visa māja tiek izmantota kā dzīvojamā ēka.

5. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka skatā no R. Ap 1970.(?). V. Amtmaņa foto. No Aizkraukles muzeja krājuma. Inv. nr. AiVMM Pgf 2074/3.
6. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka skatā no ZR. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
7. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka. Ceļa puses garenfasāde. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
8. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka skatā no D. Ap 1970.(?). V. Amtmaņa foto. No Aizkraukles muzeja krājuma. Inv. nr. AiVMM Pgf 2074/2.
9. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka skatā no ZR. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
10. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka. DA gala fasādes zelminis ar tajā redzamo gadaskaitļa “1844” atveidu. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
11. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēka. DA gala un pagalma fasāde. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.
12. attēls. Bij. Timsēnu kroga un Mēmeles skolas ēkas pagalma fasāde. 2023. g. 8. augusts. V. Grīviņa foto.

TIPOLOĢIJA UN ARHITEKTONISKAIS RAKSTUROJUMS

Tipoloģiski 19. gadsimta pirmajā pusē dibinātais Timsēnu krogs iekļaujas ceļa krogu grupā. Krogs pastāv vismaz kopš 1833. gada, kad iezīmēts K. Neimaņa Kurzemes kartē, bet pēdējā ēka, domājams, celta 1844. gadā, kā to norāda DA gala fasādes zelminī ar tumša akmens šķembām veidotais gadaskaitlis (10. attēls).

Ēka ir akmens mūra konstrukcijā celta, ceļam paralēla vienstāva garenbūve ar galos nošļauptu divslīpju jumtu. Celtniecībā izmantoti nešķelti laukakmeņi, kaļķakmens radzes un māla pilnķieģeļi, ar kuriem apmūrētas logu ailas. Sienas daļēji apmestas ar kaļķa javu, kas rotāta ar tajā iespiestām tumšas krāsas akmens šķembām. Pagalma puses fasādei vēlāk, iespējams 19.gs. beigās, piebūvēta no šķeltiem laukakmeņiem celta veranda. Tai blakus atrodas otra, mūsdienu piebūve.

Ēka, jādomā, pārbūvēta gan iekārtojot tajā skolu, gan vēlāk – piemērojot krejotavas vajadzībām. Ceļa pusē ēkas ZR gals ir platāks (sk. 5.–7., 9. attēlu) nekā DA gals. Iespējams, šajā daļā sākotnēji atradusies stadula ar ceļa pusē ieslīpu iebrauktuvi. Kopējais ēkas veidols tomēr saglabājies nemainīts un tā ir vērtīgs sava laikmeta būvvēstures liecinieks.

AVOTI UN LITERATŪRA

1 Liepājas muzeja krājums. Inv. nr. LM 7452
2 Skatīta: vesture.dodies.lv.
3 LVVA 6828.f., 2. apr., 289. lieta.
4 Gricgales kroga novadpētniecības albums. – 10., 34. lapa.
5 Kröger, A. W. Kurländisches Verkehrs- Und Adreßbuch fur 1892 / 93. Herausgegeben Von A.W. Kröger. – Riga: Selbstverl. Des Hrsg., 1892. – 92.lpp. Skatīts: digar.ee
6 Valda Amtmaņa ziņas. No anotācijas viņa uzņemtajiem ēkas attēliem, kas glabājas Aizkraukles muzeja krājumā (inv. nr. AiVMM Pgf 2074/1-4).
7 LVVA 2383.f., 1.apr., 397. lieta, 9. lapa.
8 Mēmele. Apkārtne // Jēkabpils Vēstnesis. – 1930. – Nr. 48. – 28. novembris. Skatīts: periodika.lv
9 Salnais, V un Maldups, A. Pagastu apraksti (pēc 1935. gada Tautas skaitīšanas materiāliem). Rīga: Valsts Statistiskā pārvalde, 1935. – 504.lpp.
10 LVVA 1308.f., 15.apr., 3189.lieta, 22. lapa.

Apraksts sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda un partnerības “Kaimiņi”&Kopienu sadarbības tīkla“Sēlijas salas” (Sēlijas vēsturiskās zemes kultūras programma) atbalstu.

Aizsardzības kategorija: 
kultūrvēsturisks vides objekts: oficiāla aizsardzības statusa nav
Atrašanās vieta: 
Aizkraukles novada Mazzalves pagastā, ceļa Nereta–Gricgale–Ērberģe labajā pusē, vietā, kur no tā atzarojas sānceļš uz Stadeniekiem, apm. 1 km aiz Mēmeles kapiem Ērberģes virzienā.

Reklāma