Kureļa grupas un Latvijas Centrālās padomes radiogrammas Latvijas Centrālās padomes ārzemju delegācijai (1944.gada jūlijs - 1945.gada aprīlis)

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 01.07.2014

 

1944.gads

Jūlijs

1.[1]

Viesturs [2] un pārējie izglābušies. Laiva vācu krasta sardzes rokās. Knaģis [3] un Čigāns[4] satika Viesturu. Bērzs [5] apcietināts 12. jūlijā. Darbu turpinām. Jāuzsāk bēgļu evakuācija. Viesturs atgriezīsies. Knaģis.

Augusts

2.

Boļševiki krāpj sabiedroto novērotājus. Boļševiki nošauj visus, kas tiem gadās ceļā un visu vainu uzveļ latviešu leģionāriem. NKVD daļas apšāvušas visus iedzīvotājus Gulbenes apkārtnē.

3.

630 iedzīvotāji no Ļaudonas un apkārtnes tika 1944.g. 6.augustā sadzīti kādā laukā un bez vecuma un dzimuma izšķirības, kopā ar bērniem, apšauti ar ložmetēju uguni. Aculiecinieks K. ir izglābies, izlikdamies par mirušu, nekustīgi guļot starp līķiem līdz tumsai.

4.

Gestāpo turpina trakot. K.Čakste, Br.Kalniņš, L.Sēja un daži studenti vēl apcietinājumā. Latviešu valdība vēl nevar atklāti uzstāties. LCP strādā slepenībā. Latvijas ceļi pilni bēgļiem, kuŗi atrodas briesmīgā stāvoklī. Pa ceļam tie sajaucas ar vācu armijas dezertieriem. Tos spiež iet dienestā starp Vlāsova kaŗavīriem pie vāciešiem. Palīdzība vajadzīga nekavējoties.

5.

Vācieši plāno 10 dienās izdzīt krievus no Vidzemes. Rīga stipri nocietināta. Visas fabrikas ar visiem strādniekiem sūta uz Vāciju.

6.

Sakari ar Kurzemi krievu okupācijas dēļ pārtraukti. Vēlamies ar jūsu palīdzību šos sakarus atjaunot...

7.

Jelgavā boļševiki izvarojuši un noslepkavojuši 150 sievietes un Krustpilī visi nošauti, kas nav varējuši uzrādīt komūnistu partijas karti.

8.

Vācieši propagandē evakuāciju no pilsētām, bet zemnieki tiek aplaupīti un atstāti boļševiku varā.

9.

Vācieši atkal mobilizē. Tiek iesaukti 1926-1928. gadā dzimušie un nosūtīti uz Vāciju, uz 15.latviešu leģionu...

Septembris

10.

Mēs vēlamies zviedru apsardzības kuģus mūsu territoriālos ūdeņos. Sūtiet zemūdeni bēgļu uzņemšanai...”Oskars”[6]

11.

Kur ir palikušas laivas? Mēs gaidam katru nakti.

12.

Mums ir vajadzīgs kā militārs, tā morālisks atbalsts. Tas dos visai tautai jaunu ticību.

13.

Mēs atkārtojam lūgumu, lai Internacionālais Sarkanais Krusts sniedz mums palīdzību. Arķibīskapam Grīnbergam vācieši aizliegušie lūgt jebkādu palīdzību no rietumiem. Latviju izdedzina un pārvērš par tuksnesi kā krievi, tā vācieši.

Oktobris

14.

250 civīliedzīvotāji pie Zilupes sadzīti visi kopā un tad NKVD tos apšāvuši ar mašīnpistolēm. Vairāki ievainotie izbēguši un cīnās kopā ar mums. Visi Višķu iedzīvotāji sadzīti kopā un tad iedalīti divās grupās - 300 un 200 katrā. Pirmā grupa pilnīgi iznīcināta, apšauti visi. No otrās grupas dažiem ievainotiem izdevies izbēgt, kas apliecina visu notikušo.

15.

Nekādas militāras ziņas nedos, ja tās nāks krievu rokās, vai tiem par labu. Ja angļi var panākt to, ka krievi nenāk, tad jā. Mēs neļausim sev rīkli pārgriezt...

16.

Bēgļu skaitu nav iespējams pateikt, ne arī personālu. Gaidīsim laivas sekošās naktīs...

17.

Sakaru plāns ir nozudis. Atrodās varbūt pie…

18.

Gaidām laivas ar nepacietību. Mežā ģimenes ar maziem bērniem gaida jau vairākas nedēļas. Stāvoklis strauji pasliktinās. Lūdzam nekavējošu rīcību. Krasts I. un II. vietā pilnīgi drošs.

19.

Šifri nav nokļuvuši ienaidnieka rokās. Par to jau ziņojām. Jau četras dienas Vidzemes draugs nav sadzirdams.

20.

“Gulbja” komandas locekļi ir atgriezušies no Gotenhafenas - L.P., E.T. un Fr.G., R.Z.

Novembris

21.

Latviešu tauta netic vairs nekādiem solījumiem. Jāķeras pie sarunām. Rīga saspridzināta. Kaŗavīru ģimenes atstātas. Tie, kas negrib braukt uz Vāciju, dezertē. Visām 15.divīzijas nelaimēm galu var darīt tikai Jekelna deklarācijas publicējums. Tā it kā nav Jekelna doma, tā esot valsts vadības doma.

22.

Kapt. K.Upelnieks satiekas ar Dr. Fuksu. Runā par partizāņu darbību.

23.

Pirms četrām dienām krastā ieradās D.R. un ģen. A. dēls pie Užavas un mēģināja pierunāt divus motorlaivu īpašniekus B. un K., lai braucot uz Zviedriju. Provokatori. Esam Usmas-Ugāles-Dundagas rajonā, pie Usmas ezera. Vandzenē atņem bēgļiem mantas, kas evakuējas uz Vāciju. Pēdējā mobilizācijā Talsos no 1500 iesauktiem ieradās 7. Vajadzīgi mazie radio aparāti ap 10, un arī rezerves daļas. Ltn. Stūre atrodās Zlēku mežā.

24.

No 15.novembŗa bēgļiem uzturēšanās Kurzemes jūrmalā aizliegta. Pārnakšņošana arī apriņķos aizliegta. Lietas no Liepājas sagatavotas. Ilgāka uzturēšanās jūrā nedroša.

25.

Vācieši cer atbrīvot Baltijas telpu no krieviem. Ģenerālkomisariāts papildina savu personālu.

26.

Vācieši apcietinājuši nacionālos kureliešu partizāņus: kapt. K.Upelnieku, plkv.Liepiņu, Mucenieku, Graudiņu un virsltn. Gregoru un aizveduši uz Liepāju, tiesājuši un nošāvuši.

27.

Mūsu partizānu darbība boļševiku aizmugurē turpinās.

28.

Viss kārtībā. Lietas gaida. Sūtiet laivu 15 km uz dienvidiem no Užavas bākas 28.nov. vakarā. Atbildiet.

29.

Latviešu pārstāvniecībai. Kureļa grupas palikušās daļas turpina cīņu tālāk. Zaudējumi kā vācu, tā kureliešu pusē. Lūdzam norādījumus tālākai darbībai.

30.

No ģen. Kureļa grupas ir apm. 800 vīru apcietināti un atbruņoti no SD un ģen. Jekelna militārās policijas daļām. Apcietinātie aizvesti uz Ventspili un no turienes tālāk uz Vāciju. Ielenkšanas un atbruņošanas akcijas vāciešiem prasīja daudz laika.

31.

Viena ģen. Kureļa grupa, 72 vīri, apcietināti. Ģen. Kurelis novietots mājas arestā. Vairāki virsnieki nošauti. Turpmākas ziņas sekos.

32.

Edis A.[7] atbrīvots. Lūdzam lielāku laivu parastā vietā, 20 km dienvidos no Užavas bākas.

33.

Laiva ar Ekteri [8] pazudusi. (Ziņa no 2.okt. 44.).

34.

Viss kārtībā. Par laivas laiku ziņot. Vai laiva Zvejnieks ir ieradusies?

35.

Vācieši organizē krievu brīvprātīgo vienības, kam uzdots izdarīt piespiedu evakuācijas evakuējot civīliedzīvotājus un arī cīņā pret latviešu nacionāliem partizāņiem. Noorganizēti 2 bataljoni.

36.

Šinīs dienās vācieši atņēma visiem bēgļiem viņu mantas, kas bija ieradušies no Vandzenes. Tos visus nosūtīja uz Ventspili un no turienes tālāk uz Vāciju.

37.

No Ziemupes izbūvēta kuģu pietura. No Pāvilostas tiek būvēts dzelzceļš.

38.

Krasta apsardzība no Ventspils līdz Pāvilostai samazināta. Latviešu un lietuviešu krasta sardzes ir aizsūtītas prom. Palikusi tikai vācu baterijas apkalpe. Cīņas apgabals dienvidos no Ventspils ir likvidēts. Mēs sveicam Jūs Latvijas nacionālā svētku dienā.

Decembris

39.

Steidzami. LCP pārstāvniecībai. Bēgļiem jāatstāj Jūrkalne. Lūdzu sūtiet nekavējoties laivu svarīgu materiālu pārvešanai. Mūsu stāvoklis ļoti kritisks.

40.

Jūrkalnes lidlauka apkārtnē tiks novietoti 2000 kaŗavīri. Tāpēc lūdzam nekavējoties laivu. Jauna vieta 3 km N no vecās vietas, 5 km S no Užavas bākas. Vējš 2 balles.

41.

Steidzami. Kāpēc laivu 9.dec.? Mēs lūdzam laivu uz 31.dec. 15 km no Užavas bākas. Krastā guļ viens vecs burenieks. Signāli kā norunāts. Piebraukšanas laiks vēlams ap 20.00. Jāņem līdzi mazā laiva. Uzmanīgi, jo krasts akmeņains.

42.

No 25. uz 26.dec. pie Ovižiem notika krievu desanta mēģinājums izkāpt malā, kas pusstundas cīņās tika atsists. Abās pusēs kritušie. To skaits nezināms.

43.

Kas attiecas uz Liepājas lietu 29.dec., tad tā ir nesekmīga.

1945. gads

Janvāris

44.

Mēs no sirds pateicamies par Jaungada vēlējumiem un novēlam Jums Jaunajā gadā mieru un svētību Jūsu zemei un laimi un sekmes katram no Jums. 45.I.1.

45.

Krasts nodrošināts pie vecā zēģelnieka. Mēs gaidam. Paziņojiet savu ierašanos. Ieturiet laiku ap. 19.00.

46.

Vācieši izlikuši paziņojumus pie latviešu policijas iecirkņiem un leģiona sapulcēšanās vietām, ka tie partizāņi, kas pieteiksies līdz 1945.g. 21.janvārim, netiks sodīti un netiks nodoti tiesai.

47.

Vācu krasta sardze izmainīta pret lietuviešu krasta sardzi. Tuvāki norādījumi sekos.

Februāris

48.

Vāciešiem ir nolūks dibināt kādu latviešu valdību Bangerska vadībā. Nepieciešami steidzīgi norādījumi cik tālu ir vēlams sadarboties ar šādu valdību un vai latviešu cīņai par Kurzemes tilta galu šādas valdības vadībā ir kāda reāla starptautiska nozīme un cik ilgi šis tilta gals būtu tādā gadījumā jātura. Nacionālo partizāņu vienības Kurzemē aplēš ap 2000 vīriem. Nepieciešami steidzīgi norādījumi šīm vienībām, paredzot vācu spēku sabrukumu un boļševiku okupāciju. Atbildiet nekavējoties.

49.

No Latgales pienāk ziņas par latgaliešu partizāņu bezizejas stāvokli - trūkst pārtikas, municijas, siltas drānās. Palikušie partizāņi neatrod atbalstu vietējos iedzīvotājos, jo tie lielāko daļu ir krievi.

50.

Jautājums par Latvijas valdības proklamēšanu tautā ļoti populārs. Tauta gaida, kaut arī ar maz cerībām.

Marts

51.

Sakarā ar nekārtīgu strāvas trūkumu nevaram vienmēr atbildēt.

Aprīlis

52.

Mēs lūdzam tiešus sakarus ar LCP organizāciju. Lūdzam laivu 14.apr. Atbildi pozitīvu vai negatīvu līdz 12.apr. Ja polītisku iemeslu dēļ laiva nedrīkst vest līdzi bēgļus, tad to nedarīsim. 45.IV.9.

53.

Saņemta ziņa, ka prof. K.Čakste ir miris Štuthofas koncentrācijas nometnē. Vācieši nedeva Nacionālās Komitejas ieceltai valdībai apsolītās tiesības. Šai valdībai nav nekāda iespaida uz tautu vai tās ekonomisko dzīvi. Ienāk ziņas, ka daudzi Vidzemes iedzīvotāji tiek izsūtīti uz Sibiriju.

54.

Pulkvedis Osis no Liepājas sūta sveicienus ministrim F.Cielēnam un visiem pārējiem LCP komisijas locekļiem. Latvijas apgabalos, kas ieņemti no krieviem pie Andrupenes, ir lieli apgabali bez iedzīvotājiem.

[1] Numerācija šajā publikācijā neatbilst reālajai numerācijai, jo publicēta tikai daļa no radiogrammām.
[2] Leonīds Siliņš.
[3] Kapteinis Krišs Upelnieks.
[4] Ģenerālis Verners Tepfers.
[5] Brūno Kalniņš.
[6] Šī bija provokatīva telegramma no kāda radiogrupas darbinieka bez vadības atļaujas. Sakarā ar to, raidījumi tika pārtraukti līdz apstākļu noskaidrošanai ar speciāli sūtīta kurjera palīdzību.
[7] Andersons.
[8] Dr.Pauls Kalniņš.

Avots: Andersons, E., Siliņš, L. Latvijas Centrālā Padome - LCP. Latviešu nacionālā pretestības kustība 1943-1945. Upsala: LCP, 1994. 496 lpp.> 286.-291.lpp. (Publikācijā saglabātas Siliņa izdevumā lietotās valodas īpatnības.).

Skatīt arī - Latvijas Centrālās Padomes ārzemju delegācijas radiogrammas uz Latviju.

Ievietots: 25.02.2002., materiāls sagatavots ar LIIS atbalstu.

Šķirkļi

Raksti

Iezīmes

Dokumenta veids: 
Sabiedriskās organizācijas
Avoti: 
Atsevišķi dokumenti
Hronoloģija: 
20. gadsimts1944jūlijs

Reklāma