Šipes krogs

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 18.05.2021
Organizācija: 

Apraksts

Šipes krogs atrodas vecā Rīgas - Daugavpils lielceļa malā, pie Ikšķiles un Salaspils pagastu robežas.

18.gs. celtā garena taisnstūra plāna vienstāva laukakmeņu-ķieģeļu mūra ēka agrāk bijusi pārsegta ar augstu divslīpju jumtu. Jumts nav saglabājies (sabruka 2005.g. pavasarī), bet mūra konstrukcijas iekonservētas, to augšdaļas nosedzot ar skārda pārklājumu[1].

19. gadsimtā te bijusi arī zirgu pasta stacija. Sākumā kroga īpašnieks bija Rīgas pilsēta, 19.gadsimta nogalē Mārtiņš Bode, bet 1914.gadā - Brese. Pirmā pasaules kara laikā kroga celtnes nopostīja, bet 20-os gados dzīvojamo ēku atjaunoja[2].

Pēc II Pasaules kara krogs pārbūvēts par dzīvokļiem. Sakarā ar mākslīgu gruntsūdeņu paaugstināšanos, izbūvējot Rīgas HES, notika ūdens uzsūkšanās ar kaļķu javu mūrētajās ēkas ārsienās. Tas veicināja ēkas tehniskā stāvokļa pasliktināšanos,  gadiem tā netika izmantota un apsaimniekota[1].

1998.g. Šipes krogs kā vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis tika iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, bet 2007.g., pamatojoties uz ēkas atrašanos avārijas stāvoklī, ņemot vērā īpašnieces lūgumu, no saraksta izslēgts.

Krogam blakus stāvošā, labā stāvoklī esošā ēka, kas šobrīd tiek izmantota kā dzīvojamā māja, iespējams, bijusi stadula vai zirgu pasta stallis.

Avoti un Literatūra

1. NKMC PDC DF inv. nr. 78355-a III

2. http://manasvietas.blogspot.com/2015/10/sipes-krogs.html

Galerijas

Iezīmes

Pilsēta: 
Ikšķile
Pagasts: 
Tīnūžu pagasts
Rādītāji: 

Reklāma