Aicina uz diskusiju par tautastērpu un tā valkāšanu

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 23.01.2019

Suitu sievas Rīgas centrā Baltica 2018 laikā.

Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu VPP “Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai” ietvaros rīko publisku diskusiju par latviešu tautastērpu mūsdienās un tā attīstības perspektīvu.

Diskusija norisināsies 2019. gada 23. martā plkst. 11.00 Magnum auditorijā Latvijas Universitātes Dabas mājā, Jelgavas ielā 1, Rīgā.

Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) uzsāktais projekts „Katram savu tautastērpu!” ir radis plašu atsaucību latviešu sabiedrībā, īstenojoties daudzās radošajās darbnīcās un tautastērpa darināšanas kursos, tautastērpa interesentu domubiedru grupās gan reālajā, gan virtuālajā vidē un citās aktivitātēs. Ir izskanējuši Latvijas simtgades Dziesmu un Deju svētki, kad mūsu kultūras mantojums un tautastērps bija skatāms krāšņā daudzveidībā. Tradicionālā apģērba daļas un rotājuma elementi ir bijuši par ierosmi arī ļoti dažādiem mūsdienu tērpa dizaina risinājumiem.

Tomēr nav noliedzams arī tas, ka tautastērps gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā ne vienmēr atbilst etnogrāfu veidotā „pareizā” tautastērpa kritērijiem. Šī parādība ir pietiekoši masveidīga, lai rastos jautājums – varbūt šie kritēriji ir novecojuši? Tā kā latviešu tautastērps kopš tā izveides aizsākuma 1888. gadā ir mūsu kultūras mantojuma vizuāla reprezentācija un ir kļuvis par vienu no nacionālajiem simboliem, varbūt pienācis laiks publiskā diskusijā kopīgi risināt šo un daudzus citus jautājumus? 

Diskusijas mērķis – apspriest latviešu tautastērpa satura un lietojuma reglamentācijas pakāpi, vienotas terminoloģijas lietojumu speciālistu vidē, kā arī noskaidrot (definēt) sabiedrībā pastāvošos viedokļus par to, kādam būtu jābūt tautastērpam 21. gadsimtā gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā.

Diskusiju būs iespējams vērot arī tiešsaistē LNKC mājaslapā un Facebook vietnē (sīkāka informācija sekos).
Lūgums informēt par dalību līdz 2019. gada 15. februārim, elektroniski aizpildot anketu vietnē https://docs.google.com

Vairāk informācijas: 
Dr.hist. Anete Karlsone, LU LVI vadošā pētniece
E-pasts: [email protected]
Tālr. (+371) 29492652

Linda Rubena, LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte
E-pasts: [email protected]
Tālr. (+371) 67228985, 26658903

Reklāma