Āraišu vējdzirnavās atjaunota ekspozīcija par maizes tradīcijām Latvijā

Āraišu vējdzirnavas. Avots: wikipedia.org.

Āraišu vējdzirnavas 13.Jaunrudzu maizes dienās aizvadītajā nedēļas nogalē kuplo apmeklētāju pulku sagaidīja ar jaunu ekspozīciju, informē Inese Pabērza, Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja.

Dabas aizsardzības pārvalde atjaunojusi pastāvīgi skatāmo izstādi, un vējdzirnavu apmeklētāji var iepazīties ar Āraišu vējdzirnavu uzbūvi, vēsturi un atmiņu stāstiem par tām, izlasīt, kā un kad tiek svinēti Jēkabi – Jaunrudzu maizes dienas Āraišos, kādi ir Latvijā sastopamie labību veidi un kā mēs tos izmantojam. Iespējams vairāk uzzināt par Vidzemes rudziem un rudzu maizi, Latvijā sastopamajām maizes zīmēm. Nav aizmirsti arī latviešu biežāk svinētie svētki Jāņi – ekspozīcijā stāstīts, kā gatavot Jāņu sieru, gan arī par populārākajām Jāņu zālēm un kā no tām pīt vainagus.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no iecienītākajiem dabas tūrisma objektiem Cēsu un Amatas novada apkaimē. Tās celtas kā Drabešu muižas dzirnavas apmēram 19.gs. vidū. Dzirnavās savulaik mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Tās darbojušās līdz I Pasaules karam, bet atjaunotas 1982.-1984. gadā, pateicoties toreizējā Gaujas nacionālā parka vadībai.

Ik gadu jūlija beigās Āraišu vējdzirnavās tiek svinēti Jēkabi – jaunrudzu maizes dienu.

Vējdzirnavas apmeklētājiem atvērtas katru dienu no 9:00 līdz 18:00.

Avots:

valmieraszinas.lv