Ekskursijas pilsētā tuvinās LNVM izstādi par koku

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 26.09.2021

Rīgas Sv. Jāņa baznīcas altāris. 2021.g. 4.jūnijs. V.Grīviņa foto.

Strādājot pie izstādes “Airis, Mozus un radio. Koks Latvijas vēsturē” izveides un gaidot tās atklāšanu oktobrī, muzejs aicina interesentus iepazīt pilsētvidē cilvēka un koka vēsturisko attiecību dinamiku speciālistu vadītās ekskursijās.

Jau no septembra ekskursijas ļaus visiem interesentiem uzzināt vairāk par koka un cilvēka attiecībām sakrālajā telpā, pilsētas zaļajās saliņās parkos un koka namos.

Ekskursiju programmu aizsāksim ar ieskatu Rīgas sakrālajā telpā. Dievnamu iekštelpu iekārtas priekšmetiem bija gan sakrāli simboliska, gan mākslinieciska vērtība, ko noteica laikmetam raksturīgās mākslas attīstības tendences. Iekārtu izgatavošanai pieaicināja koktēlniekus, galdniekus, gleznotājus,
krāsotājus un zeltītājus. Figurālo un ornamentālo motīvu darināšanai tēlnieki visbiežāk izvēlējās koku – Latvijas ģeogrāfiskajos apstākļos viegli pieejamu materiālu.

Lai padziļināti izprastu sakrālo mākslu un iepazītu baznīcu kokgriezumu mākslinieciskās vērtības, ekskursijās iecerēta Rīgas nozīmīgāko dievnamu – Rīgas Doma, Sv. Jāņa baznīcas un Sv. Jēkaba baznīcas – interjeru apskate. Rīgas Domā atrodas izcili 17.–18. gadsimta koktēlniecības darbi: slavenā kokgriezēja Tobiasa Heinces 1641. gadā darinātā kancele, greznais ērģeļu prospekts, kokgriezumiem rotātais Melngalvju sols u. c. izcili sakrālās mākslas pieminekļi. Savukārt Sv. Jāņa baznīcā uzmanību piesaistīs baroka stila formās veidotais altāris – vienīgais 18. gadsimta altāris Rīgā, kas ir saglabājies līdz mūsdienām.

Droši vien tikai retais zina, kas bija Sv. Jēkaba baznīcas kanceles darinātājs un kāda bija viņa saikne ar Limbažiem. Par to visu plašāk – ekskursijā!

Precīzāka informācija par muzeja rīkotajām ekskursijām būs atrodama LNVM sociālajos tīklos un mājaslapā.

Avots: LNVM Ziņnesis 2021 08/09

Reklāma