Grobiņas novadā atklāti divi jauni bedrīšakmeņi

LPC ekspedīcija kopā ar grobiņiešiem pie izcilā atklājuma. Aļļupītes 1.bedrīšakmens šobrīd ir 8 bedrītēm bagātākais senais kulta akmens Latvijā. Andra Grīnberga foto.

Šoruden Grobiņas novads kļuvis par diviem senajiem kulta akmeņiem bagātāks. Kā savā facebook profilā vēstī Latvijas Petroglifu centra vadītājs Andris Grīnbergs, tie atklāti netālu no Rīgas - Liepājas šosejas, Ālandes pietekas Aļļupītes tuvumā. 

Pārbaudot iepriekš saņemtās ziņas, Latvijas Petroglifu centra ekspedīcija š.g. 25.novembrī atradumus apstiprināja un veica to izpēti.

A.Grīnbergs atzīmē, ka Ālandes ielejā pie Grobiņas atrodas plaši pazīstamais Padambju bedrīšakmens, kas labi redzams no tuvējās Rīgas - Liepājas šosejas un ir labiekārtots arī kā tūrisma objekts. Tagad dažu simtu metru attālumā, otrpus šosejai un mazajai Aļļupītei atrasti vēl divi bedrīšakmeņi.

Par Aļļupītes 1.bedrīšakmeni Latvijas Petroglifu centram oktobra nogalē ziņoja Uģis Ostelis no Grobiņas, kas to bija atradis 28.oktobrī. Tā kā novembris sākās ar ziemas atnākšanu, piemērota situācija atraduma izvērtēšanai un izpētei radās tikai 25.novembrī. Akmens atrodas 5 m no Aļļupītes, tās kreisajā krastā.

Pārsteidzoši, ka līdz šim nepamanītais bedrīšakmens atradies tikai 100 m attālumā no Rīgas - Liepājas šosejas. Taču tā kā apkārtne ir aizaugusi no šosejas tas labi ieskatoties samanāms tikai bezlapu laikā. 

Aļļupītes 1.bedrīšakmens pārteidz ar bedrīšu skaitu un daudzveidību! Tā virsmās kopumā tika konstatētas vismaz 64 dažādu izmēru un formu bedrītes.

Aļļupītes 2.bedrīšakmens. Andra Grīnberga foto.

Tikai trīs dienas pirms LPC ekspedīcijas grobiņietis Juris Egle dažas bedrītes pamanīja vēl vienā apkārtnes akmenī. To apsekojot tika uziets Aļļupītes 2.bedrīšakmens ar 14 bedrītēm tā virsmā.

Avots:

Andra Grīnberga facebook.com lapa