Iegūts datējums Asaros atrastajam senozolam – koka vecums 2500–2700 gadi

Pievienoja: 
Edgars Žīgurs, 04.07.2021

Ripas no Asaros atrastā senozola bluķa. Attēls: Jūrmalas pilsētas muzejs.

Jūrmalā un tās tuvākajā apkārtnē vēsturiski bijuši dažādi leģendām apvīti ozoli – Mīlestības ozols Ķemeros, Senču ozols pie Slokas un citi. Tagad uzieta liecība par vēl kādu teju leģendāru ozolu – leģendāru to dara īpašais senums.

2021. gada februārī, ritot inženierkomunikāciju darbiem Asaros, Artūra ielas galā, ekskavatorists Zigmunds Baumanis sastapās ar negaidītu šķērsli tranšejā 2,40 metru dziļumā: gana lielajā dziļumā šķērsām gulējis koka stumbrs. Z. Baumanis sapratis, ka šis koks noteikti ir ļoti vecs, ka noteikti ir vērts tam pievērst uzmanību – ņemot vērā dziļumu, kā arī to, ka pat ar ekskavatoru to nav varēts pārlauzt. Daļa stumbra tika izzāģēta un izcelta virszemē.

Zāģējot izcelto stumbra daļu ripās, konstatēts intensīvs koksnes melnējums, kas veidojies līdz pašai serdei, un arī tas apliecināja koka senumu, jo šādam procesam nepieciešams ļoti ilgs laiks.

No tranšejas Artūra ielā Asaros ir izcelts izzāģētais senā ozola stumbra fragments. Izceltais fragments tiek sazāģēts ripās, kas nonāks Jūrmalas pilsētas muzejā, Latvijas Dabas muzejā, kā arī LU Latvijas vēstures institūta Dendrohronoloģijas laboratorijā. 2021. gada februāris. Attēls: Jūrmalas pilsētas muzejs.

Gabals senozola stumbra tika nodots LU Latvijas vēstures institūta Dendrohronoloģijas laboratorijas vadītājam Mārim Zundem, gabals – arī Latvijas Dabas muzeja vecākajai botāniķei Jantai Mežai. Vēl divas bluķa ripas nonāca Jūrmalas pilsētas muzejā.

Pateicoties LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētnieka Valda Bērziņa zinātniskajam projektam, Asaros uzietajam senozolam tika veikta C-14 datēšana. C-14 jeb radioaktīvā oglekļa datēšana ir metode, ko mūsdienās bieži izmanto senāko laikmetu (piem., akmens, bronzas un dzelzs laikmeta) arheoloģisko objektu datēšanai. Datēšana tika veikta Poznaņas Radiokarbona laboratorijā. 23. jūnijā tika saņemts slēdziens, ka Asaru senozols datējams ar periodu no ~770.–471 g. pr. Kr. Tātad tā aptuvenais vecums ir 2500–2700 gadi.

Lai aptvertu atrastā ozola senumu, var minēt tā perioda norises pasaules vēsturē:
771. g. pr. Kr. tradicionāli tiek uzskatīts par Romula un Rema dzimšanas datumu. Saskaņā ar leģendām Romuls un Rems dibinājuši Romu, un Romuls kļuva par pirmo pilsētas valdnieku.
Apmēram 470.–410. gadā pr. Kr. dzīvojusi Milētas Aspasija, izglītota sieviete, Perikla sieva. Perikls – politiķis, kas pārvērta Atēnas par vienu no svarīgākajām sava laikmeta pilsētām.

Avots:

Jūrmalas pilsētas muzeja facebook.com lapa

Reklāma