Izstāde "Durvis uz vēsturi" Rundāles pilī

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 15.08.2023

Rundāles pils publicitātes foto.

Rundāles pils muzeja pastāvēšanas sākumposmā darbinieki devās ekspedīcijās uz Latvijas muižām un baznīcām. Viens no šo braucienu mērķiem bija kādas konkrētas vēsturiskas ēkas izpēte. Tā varēja ilgt dažas dienas vai vairākas nedēļas. Ekspedīciju laikā muzeja darbinieki visbiežāk nakšņoja teltīs, jo uzturēties ēkās nebija droši to sliktā tehniskā stāvokļa dēļ. Ja nebija citas iespējas, pārtiku ņēma līdzi un ēdienu gatavoja uz ugunskura. Tā tas bija arī 1978. gadā, kad izpēte tika veikta Jaunapuzes (Kokapuzes) muižā, Kurzemē. Lai pasargātu pārtiku no muižas apkārtnē mītošajiem dzīvniekiem, to glabāja maisiņos, kas bija iekārti kungu mājas verandā.

Tagad šīs ēkas vairs nav, bet Rundāles pils muzeja zinātniskais arhīvs glabā 1973. un 1978. gada ekspedīcijās iegūtās liecības (fotogrāfijas, zīmējumus, uzmērījumus) par to, kāda tā reiz bijusi. Muzeja krājumā glabājas arī vairāki priekšmeti, kurus muzeja darbinieki tādējādi ir paglābuši no iznīcības. To vidū ir gan krāsns podiņi, gan durvju un logu metālkaluma detaļas. 

Jaunapuzes (Kokapuzes) muižas kungu māja. 1978. Rundāles muzeja publicitātes foto.

Vairāk par Rundāles pils muzeja darbinieku ekspedīcijām 20. gadsimta 60. – 80. gados ir iespējams uzzināt izstādē “Durvis uz vēsturi”, kas Rundāles pilī būs apskatāma līdz 2024. gada 31. janvārim. Jaunapuzes muižas kungu māju izstādē pārstāv sienu dekoratīvā gleznojuma fragments, durvju rokturis un koka durvis. Tieši tās iemūžinātas 1973. gada fotogrāfijā, kas kļuvusi par izstādes titulattēlu.

Informāciju sagatavoja Mākslas pētniecības nodaļas speciāliste, izstādes "Durvis uz vēsturi" kuratore Anita Bistere.

Avots: Rundāles pils FB lapa.

Reklāma