Izveidota Cēsu pils arheoloģisko priekšmetu datubāze

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 27.02.2021

Cēsu pils ir arheoloģiski visplašāk pētītā un atradumiem bagātākā viduslaiku pils Latvijas teritorijā. Tā varam lasīt ne vienā vien pilij veltītā publikācijā. Taču – kas ir šīs no zemes klēpja izceltās pagātnes liecības? Mazu daļu no plašā Cēsu pils arheoloģisko atradumu klāsta varam apskatīt Latvijas muzeju ekspozīcijās, bet nesalīdzināmi lielāks daudzums no pavisam 13 000 senlietu atrodams Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājuma glabātavās.

Lai virtuāli apvienotu divos muzejos glabāto senlietu kolekciju un padarītu tās brīvi pieejamas ikvienam interesentam, esam sākuši veidot brīvpieejas resursu – Cēsu pils arheoloģisko priekšmetu datubāzi. Tās tapšana iet roku rokā ar vairāksējumu krājuma “Cēsu pils raksti” izdošanu. Datubāzē ne tikai aplūkojamas “Cēsu pils rakstos” publicētās senlietas, bet arī lasāmi pirmajos krājumos iekļautie pētījumi.

Cēsu pils arheoloģiskās izpētes laikā iegūts ne vien apjomīgs senlietu materiāls, bet arī ievērojams skaits no akmens izgatavotu būvdetaļu – konsoles, velvju ribu akmeņi, kolonnu detaļas un citi elementi, kas arheoloģiskajā kultūrslānī nokļuvuši, sagrūstot pils ēkām. Šī ir viena no plašākajām un kultūrvēsturiskā ziņā vērtīgākajām akmens būvdetaļu kolekcijām Latvijā. Lai nodrošinātu šo nozīmīgo liecību pieejamību iespējami plašam interesentu lokam, datubāzē izveidota jauna sadaļa, kurā pakāpeniski tiek ievietoti visu pilī atrasto akmens būvdetaļu fotoattēli un uzmērījumi.

Gundars Kalniņš
Cēsu Kultūras un tūrisma centrs
Viduslaiku pils nodaļas vadītājs

Reklāma