"Jāņa sēta" izveidojusi deportēto karti

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 25.03.2023

Pamatojoties uz Latvijas Nacionālais arhīvs veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm, karšu izdevniecība "Jāņa sēta" izveidojusi deportēto piemiņai veltītu digitālo karti https://deportetie.kartes.lv/

Atverot karti, sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” var skatīt 1941. gada 14. jūnija, 1949. gada 25. marta un citās 1945.-1953. gada deportācijās izvesto Latvijas iedzīvotāju aresta vietas un sarakstus. Aresta vietas kartē attēlotas ar apļiem, kuru lielums proporcionāls deportēto skaitam, kas redzams uzspiežot uz apļa. Apļu detalizācija, pietuvinot karti, mainās sākot no pašvaldībām, tad pagastiem un pilsētām, ciemiem un apkaimēm, līdz pat konkrētai mājai vai sētai. Uzspiežot uz apļa adreses pietuvinājumā, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņa vārds, uzvārds un vecums.

Sadaļas “Piemiņas pasākumi” apakšsadaļā “25. marts” ir pieejama aktuālā informācija ar saitēm uz 25. marta lasījumu tiešraidēm 43 pašvaldībās.

Ņemot vērā, ka kartē iekļauta informācija tikai par konkrēto deportāciju aptvertajiem Latvijas iedzīvotājiem (kopā ap 60 000), kartes veidotāji lūdz interesentus, pirms sūtīt labojumus, rūpīgi izlasīt definīcijas, kas parādās, uzvirzot kursoru uz attiecīgās izvēlnes, un konkretizē kartē attēloto deportēto kopumu, un izvērtēt, vai konkretizējamā informācija tiešām attiecas uz šo kopumu. No 200 000 padomju varas represijās cietušo Latvijas iedzīvotāju, 140 000 šajā kartē nav iekļauti. To vidū ir individuāli represētie, filtrācijas un citās nometnēs ievietotie, bieži – deportēto ģimeņu pieaugušie vīrieši, kas tūlīt pēc aresta tika nošķirti no ģimenēm un aizsūtīti uz ieslodzījuma vietām. Valsts arhīva pētnieki turpina darbu ar šo personu lietām, tāpēc informācija par šo personu likteņiem būtu adresējama Latvijas Valsts Vēstures arhīvam.

Karte deportetie.kartes.lv tapusi, pateicoties Valsts prezidenta kancelejas, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Latvijas Valsts vēstures arhīva atbalstam.

Reklāma