Kuldīgas muzeja krājums tiek pārcelts uz jaunām telpām

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 19.03.2019

Lai nodrošinātu kultūrvēsturiskā mantojuma pieejamību plašākai sabiedrībai un tā saglabāšanu nākamajām paaudzēm, Kuldīgas novada muzejs šogad plāno krājuma priekšmetus pārvietot uz jaunām telpām – vēsturisko Latvijas Valsts bankas Kuldīgas filiāles ēku Dzirnavu ielā 5.

Kuldīgas novada Dome bijušo bankas ēku nodevusi Kuldīgas novada muzeja pārziņā. Tajā plānots izvietot Krājuma un pētniecības nodaļu, slēgtā tipa krātuves, atvērto krājumu un ekspozīciju, kas veltīta bankas vēsturei. Savukārt esošo ēku Vakara ielā 6 pārņems SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi”, kas tajā veidos īres dzīvokļus.

Ņemot vērā ēkas unikalitāti un vēsturisko vērtību, telpu iekārtošana muzeja vajadzībām tiks veikta, iespēju robežās respektējot un saglabājot oriģinālās bankas interjera detaļas. Muzeja mērķis ir padarīt šo ēku pieejamu sabiedrībai, dodot iespēju gan kuldīdzniekiem, gan pilsētas viesiem apskatīt senatnīgo un grezno bankas celtni, kurā tiks izvietotas vērtīgas muzeja priekšmetu kolekcijas.

Arvien aktuālāks Latvijā kļuvis jautājums par muzeju glabāto priekšmetu pieejamību sabiedrībai, tāpēc bijušās bankas ēkas lielajā zālē Kuldīgas novada muzejs iekārtos atvērto krājumu, kurā būs apskatāma liela daļa krājuma priekšmetu. Apmeklētāji varēs apskatīt etnogrāfiskos priekšmetus, gleznas, monētas, pulksteņus, fotoaparātus, ieročus, ģerboņus, lādes, vējrādītājus un citus Kuldīgas un novada kolekciju priekšmetus, kā arī ieiet bankas seifā. Ņemot vērā ēkas vēsturi un tās sākotnējo funkciju, zālē tiks iekārtota ekspozīcija, kas veltīta bankas vēsturei. Tajā būs redzami arī tie priekšmeti, ko savulaik muzejam dāvinājusi banka.

Bankas ēka tika uzbūvēta 1931. gadā, taču tās iekārtošana turpinājās vēl vairākus gadus. Sākotnēji ēkā darbojusies Latvijas Valsts bankas Kuldīgas nodaļa, taču Otrā pasaules kara laikā tajā atradies hospitālis. Savukārt pēc tam ēkā darbojās Unibanka, vēlāk, pēc nosaukuma maiņas, – SEB banka.

Nozīmīga muzeja darbības sastāvdaļa ir Kuldīgas un novada vēstures un kultūras liecību saglabāšana un izpēte. Kuldīgas novada muzejam ir bagātīgs krājums, kuru veido vairāk nekā 110 000 daudzveidīgu priekšmetu. Šogad Krājuma un pētniecības nodaļas darbinieki visu savu laiku un spēkus veltīs šo priekšmetu drošai pārvietošanai uz jaunajām telpām, tādēļ muzeja krājums uz pārvākšanās laiku apmeklētājiem būs slēgts. Pieteikties konsultācijām, kā arī iepazīt neeksponētos priekšmetus varēs pēc jauno krātuvju iekārtošanas Dzirnavu ielā 5.

Avots:

kuldigasmuzejs.lv

Reklāma