Latvijā piemin 14.jūnija deportāciju 81. gadskārtu

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 14.06.2022

Apcietinātā Emīla Knaģa ģimenes izsūtīšanas lieta. LNA, LVA, 1987.f.,1.apr.,484R.l. (Jēkabpils apr.), lietas vāks.

Šodien aprit astoņdesmit pirmais gads kopš traģiskās Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanas 1941.gada 14.jūnijā, kad uz Sibīriju, galējiem ziemeļiem un Kazahstānu izsūtīja 15 433 cilvēkus, tajā skaitā 3741 bērnu vecumā līdz 16 gadiem. 

Galvenās izsūtījuma vietas bija: Omskas, Tomskas, Novosibirskas apgabali, Krasnojarskas novads,  bet ieslodzījuma vietas: Kirovas apg. Vjatlags, Permas apg. Usoļlags, Sverdlovskas apg. Sevurallags un Vosturallags, Kranojarskas nov. Kraslags un Noriļlags, Irkutskas apg. Taišetlags, nometnes Kazahstānas PSR vairākos apgabalos. Cietumi: Kirovā, Soļikamskā, Astrahaņā, Sverdlovskā, Krasnojarskā, Jeņisejskā, Noriļskā, Tomskā, Ziemeļkazahijas apg. Petropavlovskā u.c.

Ieslodzījuma vietās nošauti vairāk kā 700 cilvēki, miruši 3453 cilvēki, nometinājuma vietās miruši 1940 cilvēki, kopā 6093 Latvijas iedzīvotāji.

Pēc precizētām LNA LVA datu bāzes ziņām – bojā gājuši 6165 cilvēki.

Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīvā atrodas dokumenti par 1941.gada 14.jūnijā no Latvijas administratīvi izsūtītajām personām (personas uzskaites lietas apvienotas ar ģimenes uzskaites lietām): lēmums par ģimenes galvas arestu, lēmums par ģimenes locekļu izsūtīšanu, izziņas par ģimenes sastāvu, konfiscētās mantas saraksti, kratīšanas protokoli, anketas un formulāri, pratināšanas protokoli, LPSR, PSRS IeTK apgabalu un novadu vadības sarakste izsūtītās personu lietās, formulāri par izsūtīto personu darba gaitām izsūtījumā, atzīmēšanās vietējās milicijas nodaļās dokumenti, lūgumi par apžēlošanu un atļauju atgriezties Latvijā, sarakste ar institūcijām šajā jautājumā. Autobiogrāfijas, izsūtīto personu sarakste ar tiesībsargājošām institūcijām reabilitācijas jautājumos, izziņas par reabilitāciju. Reabilitācijas slēdzieni. Izsūtīto personu lietu reģistrācijas žurnāli un alfabētiskā kartotēka, sistematizēta pēc 1941.gada Latvijas PSR administratīvi teritoriālā iedalījuma pa apriņķiem. 

Virtuālā izstāde ,,1941.gada 14.jūnijs Latvijas apriņķos” skatāma šeit:  archiv.org.lv

Avots: LNA facebook.com lapa

Reklāma