Latvijas brīvības cīnītājam Gunāram Astram – 90

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 21.10.2021

Latvijas Okupācijas muzejs aicina godināt un pieminēt Latvijas brīvības cīnītāju, nelokāmu Latvijas Nacionālās nevardarbīgās pretošanās kustības dalībnieku Gunāru Astru viņa 90. dzimšanas dienā. Piemiņas pasākums notiks tiešsaistē piektdien, 22. oktobrī, plkst. 11.00.

Gunārs Astra (22.10.1931.–06.04.1988.) nesamierinājās ar padomju okupāciju Latvijā un nevardarbīgi pretojās okupācijas varai pagājušā gadsimta 60.-80. gados. Okupācijas režīms Gunāru Astru tiesāja divas reizes. 1961. gadā viņu apsūdzēja dažādās pretpadomju darbībās un piesprieda 15 gadus pastiprinātā režīma labošanas darbu kolonijā. Otro reizi 1983. gadā par pretpadomju aģitāciju un propagandu, piespriežot septiņus gadus ieslodzījumā sevišķa režīma labošanas darbu kolonijā, piecus gadus izsūtījumā, kā arī atzīstot par sevišķi bīstamu recidīvistu. 1988. gada janvārī uz G. Astru tika attiecināts PSRS Augstākās padomes dekrēts par amnestiju un 1. februārī viņš tika atbrīvots. Pēc diviem mēnešiem viņš mīklainos apstākļos mira Ļeņingradas kara hospitālī.

Īpaša nozīme ir Gunāra Astras runai – 1983. gada 15. decembrī LPSR Augstākajā tiesā teiktajam pēdējam vārdam, kas beidzas ar mūsdienās daudz citēto frāzi "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot". Šī runa, iespējams, ir viena no nozīmīgākajām politiskajām runām Latvijas valsts vēsturē. Tā pierāda, ka Latvijas valsts neatkarības ideja bija dzīva visu padomju okupācijas periodu.

Par Gunāra Astras vairāk nekā 19 ieslodzījumā pavadītajiem gadiem sevišķa režīma labošanas darbu kolonijā liecina priekšmeti, kurus tuvinieki ir dāvinājuši Latvijas Okupācijas muzejam. Piemēram, 57 vēstules, kuras Astra rakstīja no ieslodzījuma Larionam Rīgā. Šīs vēstules muzejam 2011. gadā dāvināja G.Astras vecākais brālis Harijs Astra.

Latvijas Okupācijas muzejs ik gadu Gunāra Astras dzimšanas dienā 22. oktobrī rīko piemiņas pasākumus. Šogad COVID-19 pandēmijas noteikto ierobežojumu dēļ pasākums notiks tiešsaistē Zoom platformā. Pasākuma dalībniekus uzrunās G. Astras brālis Leons Astra, Latvijas Neatkarības kustības dalībnieks, G. Astras laika un domu biedrs Jānis Rožkalns, teoloģijas doktors Guntis Kalme un Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Gints Apals. G.Astras vēstuļu fragmentus, kas glabājas Latvijas Okupācijas muzeja krājumā lasīs aktieris Ēriks Vilsons.

Piedalīties aicināti visi interesenti:
https://zoom.us/j/99053064534...

Meeting ID: 990 5306 4534
Passcode: 325118

Pasākuma tiešraide būs pieejama muzeja Facebook kontā: Museum of the Occupation of Latvia

Šis sarīkojums iezīmē plašāku G. Astram veltītu pasākumu ciklu, kas turpināsies arī 2022. gadā.

Avots: LOM facebook.com lapa

Video: Raita Valtera filma "Gunārs Astra. Sirdsbalss"

Reklāma