LNVM krājuma stāsti. Etnogrāfijas nodaļa. Ieskats Latgales keramikas vecmeistara P.Vilcāna kolekcijā

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 03.12.2020

Svečturis. Polikarps Vilcāns. 1930. gadi. Rēzeknes apriņķa Silajāņu pagasta Dūbu sādža. Pirmais Polikarpa Vilcāna keramikas priekšmets, kas iegūts LNVM krājumā.

#Krājumatveries šoreiz viesojas muzeja Etnogrāfijas nodaļā un stāsta par viena izcila amata meistara veikumu un tā kolekciju, ko glabā un pēta muzeja etnogrāfi.

2019. gads bija 125. jubilejas gads vienam no slavenākajiem Latgales keramikas vecmeistariem – Polikarpam Vilcānam (1894–1969). Silajāņu keramiķis Polikarps Vilcāns amata prasmes apguva pie sava tēva Joahima Vilcāna (1859–1907), piedalījies daudzās izstādēs Latvijā un ārzemēs. 1937. gadā Francijā Starptautiskajā mākslas un tehnikas izstādē viņam piešķīra zelta medaļu un diplomu, bet 1938. gadā Starptautiskajā amatniecības izstādē Berlīnē podnieks saņēma Goda diplomu. Polikarps Vilcāns ir viens no dekoratīvās keramikas aizsācējiem un izcils grafiskā ornamenta meistars, kā arī lielisks kolorists, kurš ieviesis dažādu toņu glazūru salikumus. Keramiķis ir viens no pirmajiem, kurš sāka darināt dažādas dzērienu servīzes. Viņi abi ar brālēnu keramiķi Andreju Paulānu (1896–1973 ) bija pirmie, kuri 1930. gados sāka veidot sarežģītus vairākstāvu svečturus. Vilcāna keramikas priekšmeti atrodas daudzu Latvijas un ārzemju muzeju krājumos, kā arī privātkolekcijās. 

Polikarps Vilcāns darināja visus dzīves un tirgus pieprasītos saimniecības traukus – piena podus un ķērnes, ievārījuma traukus, olu trauciņus, pelnu traukus un puķu podus, krūzes, krūzītes, lielākas un mazākas bļodas. (Attēlu galeriju ar priekšmetu piemēriem sk. ŠEIT) LNVM Etnogrāfijas nodaļas Keramikas kolekcijā kopskaitā ir 107 viņa darinātu priekšmetu un podnieka rīku, no tiem skaitliski vairāk ir vāžu un nelielu vāzīšu, krūžu un krūzīšu-tasīšu. Kolekcijā ir arī piena podi un ķērnes, ievārījuma trauki, olu trauciņš, pelnu trauki, puķu podi. Plašs ir Polikarpa Vilcāna dekoratīvās keramikas klāsts – lielākas un mazākas vāzes, šķīvji un svečturi.

LNVM Keramikas kolekcijā glabātie Polikarpa Vilcāna darinātie priekšmeti ir gan pirkti, gan saņemti dāvinājumā. Muzeja krājumā nonākuši keramikas priekšmeti no muzeju darbinieces Mērijas Grīnbergas, muižnieka Antonija Kazimira Romera, skolotāja Osvalda Kaņepa, etnogrāfes Veltas Rozenbergas kolekcijām. 2019. gada septembrī LNVM Keramikas kolekciju papildināja vēl četri meistara darināti priekšmeti: redaktore Valentīna Unda uzdāvināja muzejam savas māsas dizaineres Lūcijas Gadziņas kolekciju, kurā bija arī divas Vilcāna darinātās vāzes, krūze un alus kauss.

Avots:

LNVM facebook.com lapa

Reklāma