LNVM pētnieku lekcijas par Latvijas sentautām 18. novembrī

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 13.11.2024

Kuršu rotu atdarinājumi. Attēls no Katlakalna folkloras kopas "Rāmupe" mājas lapas. https://kalnakopa.blogspot.com/2018/11/kursu-sievas-terps-13gs-14gs-mans.html

LNVM un Latvijas Nacionālā kultūras centra sadarbības projektā – radošajā dienā “Atkalsatikšanās. Latviešu vēsturiskās zemes Rīgas pilī” 18. novembrī – lekciju ciklu par Latvijas sentautām piedāvā LNVM Arheoloģijas departamenta pētnieki.

Pētniece Ingrīda Līga Virse lasīs lekciju “Kurši – viena no Latvijas sentautām”. Latvijā kādreiz dzīvojušās sentautas jau pirms daudziem gadsimtiem zudušas un saplūdušas latviešu tautā, bet pat mūsdienās atšķiram dažādu novadu iedzīvotājus gan pēc valodas, gan temperamenta. Tās ir atskaņas no laika, kad mēs vēl bijām kurši, zemgaļi, latgaļi, sēļi, lībieši vai vendi. Priekšlasījumā tiks mēģināts noskaidrot, kad un kā izveidojās kurši, kur tie dzīvoja, kāda bija to valodas piederība, apģērbs un materiālā kultūra.

LNVM Arheoloģijas departamenta vadītāja Jāņa Cigļa lasījuma tēma būs “Latgaļi, sēļi un Latvijas vēsturiskās zemes”. Lekcija sāksies ar skaidrojumju, kāpēc atšķirībā no kuršiem, zemgaļiem un sēļiem, kuriem atbilst Kurzeme, Zemgale un Sēlija, latgaļi ir divu vēsturisko zemju – Vidzemes un Latgales – iedzīvotāju senči. Taču galvenā vērība tiks pievērsta latgaļu un sēļu sentautu atšķirīgajam veidošanās procesam, sēļu klātbūtnei Vidzemē, ko iezīmē kāpjošās intonācijas valodā, kā arī par kopīgo un atšķirīgo latgaļu un sēļu materiālajā kultūrā gadsimtu gaitā.
Tēmu “Zemgaļu pēdas Latvijas vēsturē: liecības, leģendas un mantojums” izvērsīs pētniece Austra Engīzere. Lekcija būs stāsts par seno zemgaļu sentautu – tās izveidošanos, attīstību, tai raksturīgo materiālo kultūru, lomu latviešu tautas etnoģenēzē un nedaudz arī par zemgaļu atstātā mantojuma izmantošanu nacionālās identitātes un pašlepnuma stiprināšanā.

Pētnieks Vitolds Muižnieks piedāvās lekciju “Lībieši un vendi – Baltijas somu iedzīvotāji”. Baltijas somi ir vieni no Latvijas pamatiedzīvotājiem ar senu savdabīgu kultūru un sarežģītu vēsturi. Baltijas somu tautību grupā iekļaujas lībieši un vendi, par kuru izcelsmi zinātnieku vidū nepastāv vienprātība. Rakstītajos avotos ziņas par lībiešiem ir atrodamas, sākot no 11. gadsimta, bet vendi pirmoreiz minēti tikai 13. gadsimtā. Arheoloģiskā kultūra, kas identificējama ar lībiešiem, formējusies kopš 10. gadsimta, savukārt vendu klātbūtne ir izsekojama 11.–13. gadsimta arheoloģiskajos pieminekļos. Lekcijā tiks pievērsta uzmanība lībiešu un vendu etniskajiem jautājumiem (to izcelsmei un asimilācijai), apdzīvotajai teritorijai, arheoloģiskajiem pieminekļiem, materiālajai kultūrai un apbedīšanas tradīcijām.

Lekciju norises laiks: 13.30–15.30, vieta: mazā konferenču zāle Rīgas pils 4. stāvā, ieeja: bez maksas.

Lekciju tiešraide būs skatāma LNVM Facebook lapā: facebook.com/LNVMuzejs

Informācija par pasākumu un programma: https://lnvm.gov.lv/pasakumi/18-novembris

Avots: lnvm.gov.lv

Reklāma