LPC meklē ziņas par akmeni ar iekalumiem netālu no Kandavas

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 10.05.2019

Akmens ar burtu un gadaskaitļu iekalumiem Abavas labā krasta nogāzē netālu no Kandavas. Andra Grīnberga foto.

Kas tas ir? – tāds jautājums radās Kandavas novada LPC ekspedīcijā 1.maijā, kad nolēmām sameklēt kādu savādu akmeni ar iekalumiem. Literatūrā bija atrodamas ziņas, ka akmens virsmā ir iekalti burti un it kā gada skaitlis 1883. Meklēšanu sākām aptaujājot vairākus kandavniekus pārmeklējamā apvidū, bet neviens neko nezināja. Tikai pateicoties Kandavas tūrisma speciālistes Ivetas Pieses sniegtajām ziņām, akmeni izdevās sameklēt.

Tas atrodas Abavas labā pamatkrasta nogāzē, ko tajā vietā sauc par Riebiķu kalnu (arī Riebiķu pakalni). Akmens meklējams brikšņainā vietā netālu no šosejas uz Sabili un kāda avota, kam senāk ir labiekārtota iztekas vieta.

Sarkanā granīta akmens dažādās sānu malās tiešām ir dažādi iekalumi. Vienā pusē: „A:O..B.Ф.”, „1914”, „VM”, „JB”, „OHMS”, un otrā pusē: „L.S. 1937. 7 III”.
Kā redzams gadu skaitļi ir atšķirīgi nekā minēts literatūrā, tie ir jaunāki un divi nevis viens. Atšķiras iekalumu stili un izmēri, kas liecina, ka tie nav veikti vienlaikus. Bet kas tas ir – vai piemiņas akmens? Kas te noticis 1914. un 1937.gadā? Padalieties ar šo ziņu saviem draugiem - varbūt kāds kandavnieks kaut ko zina izstāstīt par šo akmeni!? Būtu interesanti noskaidrot!

Foto/Photo: Andris Grīnbergs, LPC, 01.05.2019.

Avots:

Latvijas petroglifu centra facebook lapa

Reklāma