Paplašināta LNVM digitālo resursu krātuve eMuzejs.lnvm.lv

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 07.03.2021

LNVM no 2021. gada marta piedāvā lietotājiem jaunu, ievērojami paplašinātu digitālo resursu krātuves eMuzejs.lnvm.lv versiju. Vietnē apkopotas un brīvi pieejamas LNVM izveidotās interaktīvās lietotnes, virtuālās izstādes, tematiskās galerijas, video un audio ieraksti, izglītojošie materiāli skolām un citi resursi.

Vietnes koncepts tika radīts pandēmijas sākumā 2020. gada martā, kad īsi pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas un muzeju pirmās slēgšanas, tiešsaistē vispirms tika piedāvāts digitālais saturs no LNVM ekspozīcijām. Attīstot uz labās gribas un entuziasma pamatiem izveidoto izziņas un izklaides resursu, mērķtiecīgi tika sistematizēts pēdējo gadu muzeja veikums digitālajos formātos, lai tas kļūtu pieejams tiešsaistē un radītu pamatu turpmākai publikāciju, sociālo tīklu galeriju un citu tīmeklī izkaisītu resursu saglabāšanai un pieejamībai vienkopus.

Emuzejs.lnvm.lv ietver satura un formu ziņā daudzveidīgu materiālu, kas atspoguļo Latvijas vēstures tēmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām.

Resursus iespējams meklēt, atlasīt pēc vēstures periodiem laika līnijā, kā arī izzināt pa tēmām, izmantojot atslēgvārdus jeb birkas. Tikpat daudzveidīgi kā piedāvātais saturs ir arī formāti: izstādēm gatavotie interaktīvie resursi, muzeja izdevumi (grāmatas, katalogi), virtuālās izstādes un tematiskās galerijas no muzeja sociālo tīklu lapām, muzeja rīkoto konferenču, semināru, lekciju un ekskursiju ieraksti, video un audio stāsti, krāsojamās
lapas, uzdevumi un ceļveži bērniem. Gatavojot jauno resursu, īpaši domāts arī par muzeja tradicionālajiem partneriem – skolām. Lai atvieglotu skolotāju un skolēnu darbu, resursi grupēti arī pa klašu grupām, mācību priekšmetiem un to apguves standartā paredzētajām tēmām.

Vietnē pastāvīgu vietu radusi arī 2017. gadā izveidotā sabiedrības iesaistes platforma Gadsimta albums, kas tapa 68 muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts” ietvaros, aicinot dalīties savās ģimenes fotogrāfijās un stāstos par nozīmīgiem cilvēkiem, notikumiem un vietām. Šī gada maijā, kad izstādes mājaslapa līdz ar projektu pārstās darboties, Gadsimta albums ar līdzšinējām funkcijām tiks saglabāts vietnē eMuzejs.lnvm.lv.

Emuzeja piedāvājums paplašina kultūras mantojuma pieejamību, ar to saprotot ne tikai muzeja priekšmetu digitalizāciju, bet arī to interpretāciju, skaidrojumu, tematiskās izlases, ko gatavo muzeja speciālisti. Vietne kalpos par uzticamu starpnieku starp muzeja krājumu, tā glabātājiem un pētniekiem un muzeja apmeklētāju vai tā sociālo tīklu sekotāju plašo loku. Jaunais rīks stiprinās arī muzeja darba ilgtspēju – šādi eMuzejā savu vietu radis interaktīvo ekrānu saturs no izstādēm “Versija – latvieši?”, “Tuvplāni. Kā darbojas LNVM?”, “Latvijas gadsimts” un citām. Saturs tiks pastāvīgi papildināts.

Vietne eMuzejs.lnvm.lv patlaban pieejama testa versijā, tuvākajās nedēļās notiks tās tehniski uzlabojumi. Saturs angļu valodā pilnībā būs pieejams no 2021. gada aprīļa.

Avots:

LNVM Ziņnesis

Reklāma