Paziņojums sakarā ar 100.gadskārtu kopš Varšavas kaujas Varšavas kauja – Polijas uzvara Eiropas brīvībai

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 16.08.2020

2020. gada 15. augustā svinīgi atzīmējam simtgadi kopš Varšavas kaujas, kas bija 1919.g.– 1920.g Polijas-padomju kara kulminācija un viens no izšķirošajiem notikumiem Polijas, Eiropas un pasaules vēsturē.

Kad 1918. gadā atdzima neatkarīgā Polija, tās pastāvēšanu apdraudēja Padomju Krievija, kura pasludinot tautu pašnoteikšanos, patiesībā vēlējās ar varu uzspiest pasaulei totalitāro komunistisko ideoloģiju. Polija bija pirmais posms ceļā uz nākamo valstu iekarošanu.

Polijas armijas uzvara Varšavas kaujā 1920. gada augustā noteica ne tikai Polijas, bet arī visas Eiropas nākotni, tā nozīmēja ne tikai Sarkanās armijas sakāvi, bet arī apturēja Eiropas tautu sovjetizāciju ar bruņotas "proletāriešu revolūcijas" izplatīšanas palīdzību pasaulē. Pateicoties Polijas armijas stingrai apņēmībai un konsekvencei, kā arī augstākās pavēlniecības talantam, toreiz izdevās pasargāt Eiropu no jauna kara liesmām. Polijas armijas zaudējumi 1919.g. - 1920.g. Poļu-padomju karā toreizējiem apstākļiem bija lieli: 100 000 mirušo, bojāgājušo un pazudušo, un divtik ievainoto.

Boļševiku karaspēka uzbrukuma Polijas galvaspilsētai atvairīšanai bija izšķiroša nozīme neatkarīgās Polijas un citu Centrāleiropas jaunizveidoto nacionālo valstu nostiprināšanā. Šī uzvara attālināja Versaļas sistēmas sabrukumu un ļāva Eiropai izmēģināt starptautiskas mierīgas līdzās pastāvēšanas iespējas.

Varšavas kauja ir universāls vēstījums par nepieciešamību pretoties diktatūrām un par uzupurēšanās iedarbīgumu aizstāvot  brīvību.

Angļu diplomāts, Sabiedroto misijas Varšavā loceklis un 1920. gada augusta notikumus liecinieks, lords Edgars Vincents D'Abernons vēlāk tos aprakstīja savā grāmatā “Astoņpadsmitā izšķirošā cīņa pasaules vēsturē. Varšava, 1920” (The Eighteenth Decisive Battle of the World. Warsaw, 1920) un komentēja šādi: "Mūsdienu civilizācijas vēsture pazīst maz notikumu, kas ir nozīmīgāki par 1920. gada Varšavas kauju. Taču vēsture nepazīst nevienu notikumu, kas ir tik ļoti nenovērtēts".

Avots:

gov.pl

Reklāma