Pirms 104 gadiem sākās Ziemassvētku kaujas...

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 05.01.2021

Tieši pirms 104 gadiem, 1917.gada 5.janvārī (pēc vecā stila - 1916.23.XII), latviešu strēlnieku vienības plkst.5.00 no rīta, izmantojot pārsteiguma momentu, Tīreļpurvā uzbruka vāciešu pozīcijām. Ar to sākās Ziemassvētku kaujas.

Dzeloņdrāšu aizžogojumi vācu pozīciju priekšā bija galvenais šķērslis pārsteiguma uzbrukumam. Tajos bija paredzēts izgriezt ejas naktī pirms uzbrukuma. Gadījumam, ja neizdotos klusu pārgriezt dzeloņdrāšu aizžogojumus, tos bija paredzēts spridzināt. Šī plāna daļas realizācija tika uzticēta 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku pulka praporščikam Kārlim Kevešānam, kurš to apraksta šādi: „Kreisā stiepuļu griezēju grupa praporščika Malcenieka vadībā līdz plkst. 04.30 izgrieza pietiekoši platu eju stiepuļu žogā, ienaidniekiem nemanot, bet labajai grupai praporščika Prauliņa vadībā neizdevās eju žogā izgriezt, jo vācieši to pamanīja un atklāja šauteņu uguni. Stiepuļu griešana mūsu pusē bija jāpārtrauc un griezējiem jāatkāpjas. Kapteinis Briedis tad uzdeva sapieru komandas priekšniekam praporščikam Kevešānam atlikušo neizgriezto 5 mietu plato žoga joslu uzspridzināt. Spridzināšanai bija sagatavoti 4 pagarināti piroksilina lādiņi, 6 m gari, katrā 27,4 kg piroksilina. Katrs lādiņš bija uzsiets uz speciāli šim nolūkam izgatavotas slēpes, jo citādi nebija to iespējams pa sniegu pievilkt pie vācu žogiem un pastumt zem žoga.”.

Rezultātā sekmīgi izdevās izveidot ejas dzeloņdrātīs un sagatavot ceļu uzbrūkošajām strēlnieku vienībām. Filmā “Dvēseļu putenis” šo vēsturisko notikumu atainojums mums palīdz tos lieliski vizualizēt.

Teksts, foto: Dagnis Dedumietis, Latvijas Kara muzejs

Reklāma