Restaurēs Turaidas pils aku

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 03.06.2021

Attēls: Turaidas muzejrezervāts.

Lai novērstu avārijas situāciju un izstrādātu restaurācijas projektu, 2021. gada 1. jūnijā tika veikta Turaidas pils pagalma akas apsekošana, foto fiksācija, bojājumu kartēšana. Tās ietvaros akā arhitekta Artura Lapiņa vadībā nolaidās būvspeciālists – alpīnists, kas ar speciālu aprīkojumu pārbaudīja akas grodu stāvokli vairākos līmeņos. Iegūtā informācija ļaus izstrādāt viduslaiku pils koka grodu akas atjaunošanas risinājumus un novērst avārijas situāciju.

Akas apsekošanai Turaidas muzejrezervāts sadarbojas ar uzņēmuma SIA “Alpu Jumti” pārstāvjiem Ilmāru Krampi un Kasparu Platmalnieku, kuri ir gan alpīnisti, gan būvnieki un veic arī industriālo alpīnistu pakalpojumus. Ar SIA “Alpu Jumti” profesionāļiem laba sadarbība ir izveidojusies jau iepriekš, veicot Turaidas pils pusapaļā torņa skursteņa pārmūrēšanu un Galvenā torņa zibens novedēja nostiprināšanu.

Koka aka Turaidas pils pagalmā tika arheoloģiski izpētīta un restaurēta 1992.gadā. Tas ir unikāls 15./16.gadsimta objekts – visdziļākā izpētītā un arī vienīgā arheoloģiski pētītā koka aka Latvijas viduslaiku pilīs. Vairāk par Turaidas pils aku un tās izpēti var lasīt Turaidas muzejrezervāta arheologa Egila Jemeļjanova rakstā “Turaidas pils akas”.

Reklāma