Rojas muzejs saņem dāvinājumā Upesgrīvā atrastu 17.gs. lielgabalu

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 22.04.2021

Lielgabals un tā dāvinātāji – Smiltenes 8. CBP būvnieki – Rojas muzejā. 22.04.2021. Rojas muzeja publicitātes foto.

Rojas zvejniecības muzejs savā facebook.com lapā ziņo, ka šodien saņēmis vērtīgu dāvinājumu – lielgabalu, kas varētu būt pat no 17.gs. 

Muzejs raksta: "Smiltenes 8CBP darbinieki Upesgrīvā, veicot tilta būvniecības darbus pāri Grīvas upei, atrada pie tilta balstiem (apmēram 1 m dziļumā) upes kreisajā krastā (Mērsraga pusē) attēlā redzamo lielgabalu. Kā informēja NKM pārvaldes Kurzemes reģionālās nodaļas vadītāja Elīna Orna – eksperti pēc fotoattēlu izpētes secinājuši, ka šis varētu būt 17.gs.lielgabals. 

Sadarbībā ar NMKP un citiem ekspertiem turpināsim šī vērtīgā priekšmeta izpēti. Par rezultātiem noteikti informēsim! 

Sirsnīgs paldies Smiltenes 8CBP puišiem un NMKP par vērtīgo dāvinājumu Rojas muzejam!"

***

NKMP FB lapā 23.04.2021 publicētais komentārs saistībā ar atrasto lielgabalu:

Atradums Grīvas upē

Šī gada 22.aprīlī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde saņēma informāciju no SIA “8 CBR” darbiniekiem par atrastu senu lielgabala stobru. Tas tika izcelts no Grīvas upes, veicot gultnes tīrīšanu tilta rekonstrukcijas laikā. Atradumu vietu tai pašā dienā apsekoja Pārvaldes Kurzemes reģionālās nodaļas darbinieki. Lai gan pagaidām lielgabala stobra datējums nav precīzi nosakāms, jo nepieciešama padziļināta izpēte un konsultācijas ar speciālistiem, tam neapšaubāmi ir kultūrvēsturiska nozīme. 

Upesgrīvas apkārtne ir zināma ar senām jūrniecības tradīcijām un ir vēsturiski saistīta gan ar 17.gs. hercoga Jēkaba manufaktūrām Kurzemes un Zemgales hercogistē, gan arī ar vēlāku laiku vēstures notikumiem. Ar atradēju - SIA “8 CBR” darbinieku palīdzību atrastais lielgabala stobrs tika nogādāts Rojas Jūras zvejniecības muzejā, kur tas turpmāk tiks uzglabāts.

Darbu veicēji rīkojušies atbilstoši likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 17. pantam, kas nosaka, ka  par objektiem, kuri atrasti zemē, virs zemes, ūdenī, būvēs vai to daļās un atliekās un kuriem varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība, atradējs nekavējoties, bet ne vēlāk kā piecu dienu laikā paziņo Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei. Līdz ar to ir atklāta un saglabāta nozīmīga vēsturiska liecība. Pateicamies par godprātīgu attieksmi, atsaucību un palīdzību.

 

Reklāma