Stūra mājā notiks lekcijas par KGB darbības mazāk apspriestiem jautājumiem

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 10.03.2016

Latvijas Valsts izdevniecības publikācijas repatriācijas veicināšanai - Dzimtene sauc (1947, 1948 ar vienādiem vākiem, apakšā 1949. g. laidiens) un Patiesība par Padomju Latviju, kur slavināti LPSR "sasniegumi" ekonomikas un kultūras jomās. Autori/redaktori nav minēti.

Latvijas Okupācijas muzejs aicina uz piecu lekciju ciklu par PSRS Valsts drošības komitejas (starptautiski zināmas kā KGB) darbību dažādās dzīves jomās un tās ietekmi uz cilvēku ikdienu. Tēmu loks skars Padomju Latvijā dzīvojušo attiecības ar tuviniekiem un kultūras darbiniekiem trimdā, KGB ietekmi uz mākslas un sporta nozarēm Latvijā, kā arī Latvijas minoritātēm.

Pirmā lekcija Kultūras sakari kā KGB plakāts notiks piektdien,11. martā, plkst.19.00 Brīvības ielā 61, Latvijas Okupācijas muzeja izstādē Stūra māja. Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Eva Eglāja-Kristsone stāstīs par Kultūras sakaru komitejas pasākumiem, lai ietekmētu tautiešus ārzemēs, vāktu informāciju par viņu darbību un sekmētu tautiešu atgriešanos dzimtenē.

Komiteju kultūras sakariem ar tautiešiem ārzemēs jeb Kultūras sakaru komiteju 1964. gadā formāli nodibināja kā biedrību, bet faktiski tā bija LPSR Valsts drošības komitejas pilnībā pārraudzīta organizācija. 1965. gadā nodibināja tās Literatūras sekciju. Pirmo sekcijas dibinātāju vidū bija rakstnieki un dzejnieki Jānis Anerauds, Ilgonis Bērsons, Miervaldis Birze, Arvīds Grigulis, Žanis Grīva, Jānis Kalniņš, Mirdza Ķempe, Zigmunds Skujiņš, Ojārs Vācietis, Andris Vējāns, Imants Ziedonis un citi.

Vēlāk tika dibinātas vēl sešas sekcijas, to dibinātāju vidū bija Raimonds Pauls, Džemma Skulme, Vija Artmane un citas slavenības. Kultūras sakaru komitejas sekciju pārstāvji piedalījās tās rīkotajos ārzemju braucienos.

Evas Eglājas-Kristsones lekcija notiks sadarbībā ar biedrību ELJA50 (Eiropas Latviešu jaunatnes apvienību). Pēc lekcijas klātesošie varēs uzdot jautājumus un dalīties savā pieredzē. Lekciju cikls tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros. Aicināti visi interesenti! Ieeja bez maksas.

Aija Abene
Projekta „Stūra māja“ vadītāja

Reklāma