"Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota" – Latvijas grāmatu mākslas konkursa laureāte

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 09.04.2021

Kocēnu novada pašvaldības pārizdotā Latvijā pirmā pavārgrāmata "Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota", kas pirms vairāk kā 200 gadiem tika nodrukāta Rubenē, kļuvusi par uzvarētāju Latvijas grāmatu mākslas konkursa "Zelta ābele 2020" Lasītāju balsojumā.

Šogad Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas jau 28. reizi rīkotajā konkursā 69 izdevēji iesniedza 141 grāmatu, no kurām tālākai žūrijas vērtēšanai tika izvirzīti pieci izdevumi septiņās kategorijās – dzeja, proza, dokumentālie izdevumi, zinātniskā literatūra, mākslas izdevumi, grāmatas bērniem un jauniešiem, kā arī uzziņu literatūra, kurā nominantu vidū bija arī Kocēnu novada pašvaldības izdotā "Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota".

Latvijā pirmo pavārgrāmatu no vācu valodas iztulkoja un 1795. gadā Rubenes driķētavā izdeva Rubenes luterāņu draudzes mācītājs Kristofs Harders. Tā atklāja muižniecības dzīves smalkumus, domājot par latviešu tautības muižu pavāriem un pavārēm. Pavārgrāmatas oriģināls pieejams pētniekiem vien trīs eksemplāros Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājumā.

Kocēnu novada domes priekšsēdētāja vietniece Evija Nagle: “Grāmata ir spilgta rokoko laika muižu jeb elegantās pasaules lieciniece, laika, kur ikviena joma tika pārvērsta mākslā un īpaši kulinārija. Grāmata ir bagāta ar 414 riktēm (ēdienu receptēm) no 18. gadsimta deviņās nodaļās. Iedvesmojoties no grāmatas tapšanas laikmeta iezīmēm un pateicoties mākslinieces Ineses Hofmanes un Jelgavas tipogrāfijas sadarbībai, arī šodien šī grāmata ir kā mākslas darbs un vēstures lieciniece. Īpaši novērtējams un izceļams ir tulkotājas Dr. Philol. Egitas Provejas devums, jo grāmata precīzi saglabā 18. gadsimta izteikšanās manieri un K.Hardera bagātīgo latviešu valodas vārdu krājumu.”

Savukārt Rundāles pils restorāna direktore Sanita Millere šo pavārgrāmatu dēvē par “bībeli virtuvē”. S.Millere senās receptes pēta jau 27 gadus un uzskata grāmatas pārizdošanu par ļoti svarīgu notikumu kulinārajā pasaulē. 

Kopš aizvadītā gada nogales, pamatojoties uz interesentu pieprasījumu, grāmata ir nodrukāta papildu tirāžā, un šobrīd tā ir pieejama iegādei visās Kocēnu novada pašvaldības kasēs, Valmieras Tūrisma informācijas centrā, “Jānis Rozes” grāmatnīcās (klātienē un internetā), kā arī to iespējams pasūtīt, zvanot uz Kocēnu kasi (tālr. 27891655), un saņemt ar Latvijas Pasta piegādi.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Upīte
Kocēnu novada domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob.tel.: 26115449
E-pasts: [email protected]
www.kocenunovads.lv

Reklāma