Talsu novadā atklāts atjaunotais P.Čevera nacionālo partizānu grupas bunkurs

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 07.08.2021

Uzrunu bunkura atklāšanā saka bijušais Nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs, 19. divīzijas leģionārs Edgars Skreija. A.Balcera foto.

6.augustā Talsu novada Vandzenes mežos atklāts atjaunotais Pētera Čevera nacionālo partizānu grupas pēdējais bunkurs. Ap 4km no bunkura, pie Upesgrīvas-Talsu šosejas uzstādīts piemiņas akmens.

A.Balcera foto.

Pētera Čevera nacionālo partizānu grupa bunkurā pārlaida 1949./1950. gada ziemu. Tajā uzturējās 19 grupas dalībnieku, tostarp divas sievietes. Pēc nodevēja norādēm Čevera grupai uzbruka, un gāja bojā seši tās dalībnieki, bet pārējiem izdevās izlauzties, taču vēlāk viņi tika sazāļoti un sagūstīti.

Bunkura atjaunošana notikusi AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) uzraudzībā, izmantojot valsts finansējumu no Zemkopības ministrijas līdzekļiem 42 tūkstošu eiro apmērā. 31 kvadrātmetru lielā būve ilgmūžības un ērtākas pieejamības vārdā veidota no betona un citiem mūsdienīgiem materiāliem, taču apdarināta apaļkoka pusbaļķiem, lai radītu autentiskuma sajūtu.

Kā pastāstīja novadpētnieks un viens no atjaunošanas iniciatoriem Jānis Vasiļevskis, bunkura iekšpuse izveidota maksimāli tuvu tam, kāda tā izskatījās P. Čevera grupas cīnītāju uzturēšanās laikā.

Skatīt Re TV video Talsu novadā atjauno Čevera partizānu grupas pēdējo bunkuru
 

Pēteris Čevers

Pēteris Čevers (1914–1951) dzimis Rēzeknes apriņķa Barkavas pagastā. Bija Latvijas armijas virsnieks, latviešu nacionālistu organizācijas “Pērkoņkrusts” biedrs. Līdz 1940.g. dienēja Daugavpilī 1. Jātnieku pulkā. Pēc krievpadomju okupācijas turpināja dienēt par 24.latviešu teritoriālo korpusu pārveidotajā Latvijas armijā. P. Čeveram izdevās izvairīties no 1941.g. 14.jūnija arestiem un IIPK gados viņš kapteiņa pakāpē karoja Latviešu leģiona 19. divīzijas rindās.

Vēl pirms tam 1942./1943. gadā viņš bija izgājis speciālo apmācību kursu vācu īpašo uzdevumu pulkā “Brandenburga 800”, kura dalībnieki darbojās kā izlūki un diversanti Austrumu frontes aizmugurē, padomju teritorijā.

Pēteris Čevers latviešu leģiona virsnieka formas tērpā. Attēls: lv.wikipedia.org

Kara beigas Čevers sagaidīja Kurzemē, taču 1945. gada 9. maijā izlēma nevis padoties, bet kopā ar vairākiem leģionāriem devās mežā, lai turpinātu cīņu pret okupantiem. Grupa pievienojās leģiona kapteiņa Nikolaja Straumes vienībai, kas līdz 1948. gada pavasarim darbojās Engures–Zentenes apkārtnē. 1948. gada maijā par grupas komandieri kļuva P. Čevers.

Partizāni dislocējās Talsu apriņķa Vandzenes un citu apkārtējo pagastu teritorijā. 

1950. gada 3. februārī P. Čevera grupa izcīnīja kauju ar VDM karaspēka vienību, kuras rezultātā krita seši grupas dalībnieki, pārējie, izlaužoties no divkārša aplenkuma, aizgāja no vajātājiem. Nodevības rezultātā 1950. gada 1.-2. novembra naktī P. Čevers un vēl seši grupas dalībnieki tika sagūstīti. 1951. gada 3. aprīlī Baltijas Kara apgabala Kara tribunāls piesprieda P. Čeveram augstāko soda mēru. Nāvessods tika izpildīts 1951. gada 24. augustā.

Avoti:

lsm.lv

la.lv

lv.wikipedia.org

Reklāma