Valsts himnai – 100

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 07.06.2020

Šodien, 7. jūnijā, aprit 100 gadi, kopš Satversmes sapulcē apstiprināta Latvijas valsts himna “Dievs, svētī Latviju!”.

„Dievs, svētī Latviju” ir vīru kora dziesma, kas rakstīta īpaši dziesmu svētkiem 1873. gadā. Oriģināli Baumaņu Kārlis šo dziesmu sacerējis 1872. gadā ar vārdiem krievu valodā, taču tā nekad nav atskaņota krieviski. Himnas pirmatskaņojums notika I Vispārējo latviešu dziesmu svētku svinīgajā atklāšanas aktā 1873. gada 26. jūnijā Rīgas Latviešu biedrības zālē. Tomēr svētku kopkori dziesmu nedziedāja, jo to aizliedza cenzūra. Pirmo reizi iespiesta tūlīt pēc Pirmajiem latviešu dziedāšanas svētkiem 1874. gadā iznākušajā K. Baumaņa dziesmu krājumā „Austra”, bet turpmāko krājumu „Līgo”, kurā arī atradās šī himna, krievu valdība konfiscēja.

Dziesmusvētku kopkorī dziesma pirmoreiz tika dziedāta tikai 1895. gadā IV Dziesmu svētkos Jelgavā, kad dziesmas tekstā, bet ne nosaukumā vārdu „Latvija” nomainīja ar „Baltija”.

Par Latvijas himnas tapšanu, tās mūzikas un vārdu autoru Baumaņu Kārli, oriģinālā himnas rokraksta likteni, par nostāstiem un leģendām, kas saistītas ar mūsu tautas lūgšanu, stāsta Latvijas televīzijas uzņemtā jaunā dokumentālā filma Valsts himnai – 100. Filmas pirmizrāde notika 6.jūnijā LTV 1, bet visi interesenti to var noskatīties vietnē Replay.lv.

Filmas scenārija autore – Judīte Čunka, režisors – Uģis Kronbergs. Filma tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, filmas tapšanu atbalsta Kultūras ministrija un Rakstniecības un mūzikas muzejs.

Reklāma