Kučers, Jānis Roberts

26.04.1901.-12.12.1989.
novadpētnieks, folklorists
brīvā laika ģeologs
galdnieks, zemkopis
Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 18.05.2016

Dzīvesgājums

Jānis Kučers dzimis 1901.gada 26.aprīlī Valkas apriņķa Lejas pagasta “Viģupos”. 1907.gadā Kučers Jānis ar ģimeni pārcēlās uz “Zemītēm”, kur pavadīja visu savu mūžu.

Jau bērnībā, ieguvis pirmo ierosmi no sava skolotāja Z.Lancmaņa, Kučers sāka vākt materiālus par novada dabu, iežus, vēsturiskus datus, atmiņas, teikas un nostāstus.

Jānis Kučers ir viens no izcilākajiem Ziemeļvidzemes novadpētniekiem. Pēc profesijas galdnieks un zemkopis, jau no agras bērnības interesējies par ģeoloģiju, etnogrāfiju, folkloristiku, literatūru, vācis akmeņus, teikas, nostāstus, ticējumus. Viņu atklājusi un rosinājusi vākt folkloru Daina Zemzare, kura jau 1943. gadā iesniedza Latviešu folkloras krātuvei Kučera senāk veiktus pierakstus. Jānis Kučers ir izjautājis citus novadpētniekus (Otto Timanu, Otto Ramsi), pierakstījis savus radiniekus, pētījis dažādas dzimtas, glābis novārtā atstātus dokumentus. Viņa materiālos atrodami izgriezumi no seniem atmiņu albumiem, kas ir senākie albumu pantu pieraksti LFK. Viņa nopelni kultūrvēsturē - ziņas par novadniekiem Jāni Misiņu, Annu Saksi, Kārļa Tarziera arhīvs (nodots Fundamentālajai bibliotēkai).  LFK no 1936. līdz 1988. gadam iesniedzis ap 3000 folkloras vienību un 25 dienasgrāmatas.

Publikācijas

Jāņa Kučera folkloras vākums LFK krājumā.

Avoti un literatūra

garamantas.lv

Reklāma