Viesīte 1941. gada vasarā, neilgi pēc atbrīvošanas no komunistiem

Apraksts

Nelielajā video ir redzami vīri Latvijas armijas formas tērpos un civilā apģērbā ar 1941. gada vasaras latviešu nacionālajiem partizāniem un pašaizsardzības vienībām raksturīgajiem roku apsējiem Latvijas karoga krāsās.

Videomateriāls ir filmēts Viesītē. Kadros atpazīstama ēka Brīvības ielā 6, Viesītes domes nams (tobrīd pagastnams) un Brīvības / Raiņa ielu krustojums. Interesanta ir detaļa, ka pie pagastnama līdzās Latvijas karogam ir izkārts vēsturiskās Vācijas impērijas, nevis nacistiskās Vācijas karogs.

Otrajā videomateriāla daļā ir redzams bēru gājiens ar vairākiem šķirstiem. Arī gājienā redzami vīri ar sarkanbaltsarkanajiem roku apsējiem. Precīza bēru gājiena kadru filmēšanas vieta vēl precizējama. Ja tie līdzīgi kā videomateriāla pirmā daļa ir tapuši Viesītē, var izvirzīt versiju, ka redzamās bēres varētu būt saistītas ar 28. jūnija notikumiem netālajā Eķengrāves muižā.
Sākoties karam, Saukas apkaimē bija izveidojusies nacionālo partizānu grupa. 28. jūnijā, tuvojoties vācu spēkiem, daļa šīs grupas devās uz Sauku, bet vairāki citi uz Viesīti. No Eķengrāves muižā apmetušās sarkanarmiešu bandas lodēm krita partizānu grupas dalībnieki Kārlis Ziebergs (cietviet Zēbergs), Mārtiņš Dauže (citviet Daužis) un skaistkalnietis, Viesītes arodskolas absolvents Rūdolfs Sipenieks. Eķengrāvē šajā dienā tika nošauti arī viesītieši Jānis Trese (citviet Tresis) un Pelšers. K.Ziebergs tika apbedīts Klauces kapos, M.Dauže - Biršu kapos, bet R.Sipenieks un abi viesītieši - Viesītes vecajos kapos. Iespējams, ka videomateriālā ir redzamas šo vīru bēres, bet šīs versijas galīgai apstiprināšanai vai apgāšanai vēl būtu jāprecizē vairākas detaļas.

Iezīmes

Pilsēta: 
Viesīte
Hronoloģija: 
20. gadsimts
1941

Reklāma