Valmieras novadpētniecības muzeja Vaidavas ciema ekspedīcijas dienasgrāmata. Izraksts par "Jaunveļķiem" (25.06.1986.)

VNM kompleksās fondu materiālu vākšanas ekspedīcijas 1986.g. 16. - 28. jūnijā Vaidavas ciemā, II. grupas dienasgrāmata, 49.-52.lpp.

Trešdiena, 25. jūnijs.

Plkst. 8.00 ar muzeja autobusu mēs (M.Kravale un V.Lucāns) izbraucam uz Vaidavu. Ciema centrā tiekamies ar Annu Jenerti un viņa rāda ceļu uz "Jaunveļķiem".

"Jaunveļķi". Mājas ar interesantu ārējo izskatu, apkārti un arī vēsturi. A. Jenerte, kopā ar tagadējo iemītnieku Jāni Jāņa d. Bāliņu (dz. 1914.g.), mēģina atcerēties visu, kas zināms par šīm mājām. J.Bāliņš gan ir iebraucējs (1965.g. no Cēsu rajona), tomēr arī viņš ir dzirdējis, ka kādreiz "Jaunveļķi" bijusi neliela muiža. Bez dzīvojamās mājas bijušas vēl vairākas ēkas, no kurām tagad palikuši vairs tikai pamati. Taču vēl senāk (19.gs. vidū?) šeit bijusi tāda kā neliela baznīca, kā lūgšanas nams bez torņa un krusta.

Mājas virtuvi vēl ilgi saukuši par "zvaigžņu istabu" (pēc apgleznojumiem uz griestiem). Arī pati dzīvojamā ēka bijusi prāvāka. Nav saglabājusies plaša veranda, bet Lielā Tēvijas kara beigās 1944.g. puse mājas nodegusi. Otra puse pielabota, tomēr no ceļa puses var redzēt, ka tā ir tikai puse no mājas. Īpatnēja izskatās arī liepa, kas aug līdzās mājai, ar tādu kā izkropļotu lielu zaru vainagu. J.Bāliņš piedāvā 2 izskaidrojumus šai parādībai: liepa vai nu speciāli, ar nodomu kropļota, vai arī iestādīta ar saknēm uz augšu. Liepas stumbrā - dobums. Apkārtmērs ~ 3m.

Jautājam par pašu stāstītāju, viņa dzīves gājumu. J.Bāliņš, izrādās, savā laikā mācījies Ļeņingradā, pēc tam ģeofizikas institūtā, strādājis (1930./31.g.) Kurskā. Lielā Tēvijas kara sākumā evakuējies uz Urāliem, bet 1944.g. devies uz fronti. Karojis Lietuvā, pēc tam Dānijā. Ir sniedzis informāciju arī muzejam. Pateicamies par mums parādīto uzmanību, turpinam savu maršrutu. Vēl tikai atzīmējam, ka "Jaunveļķos" dzīvo arī Līga Jāņa m. Ozola (dz. 1945.g.) ar 3 bērniem. Netālu no "Jaunveļķiem" atrodas "Lejnieki", - tur, kā pavēstī A.Jenerte, dzīvo labs ciema vēstures zinātājs.

Glabāšanas vieta: 
VLNM ZA Inv. Nr. 810/2

Raksti

Iezīmes

Dokumenta veids: 
Zinātniski pētniecisko iestāžu un atmiņas institūciju materiāli
Avoti: 
Atsevišķi dokumenti
Pagasts: 
Vaidavas pagasts

Reklāma