Uldis Siliņš savas 78. dzimšanas dienas svinībās 2008.g.

Siliņš, Uldis

26.01.1930.
trimdas latviešu dramaturgs, aktieris, humorists
rakstnieks, publicists
Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 08.03.2016

Dzīvesgājums

Uldis Siliņš, dzimis 1930. gada 26. janvārī Rīgā. Tēvs - Mārtiņš Eduards Siliņš, zvejnieks un sabiedrisks darbinieks; māte Elza Vilhelmīne Siliņa, skolotāja. Abi vecāki bija arī amatieraktieri. 

Dzīves vieta līdz 1944. gadam - Carnikava. Pabeidzis Ādažu 6 kl. pamatskolu, 1944. gadā Siliņš iestājas Rīgas 1. Valsts ģimnāzijā, taču jau tai pašā gadā nākas doties bēgļu gaitās vispirms uz Gudenieku pagastu Kurzemē un pēc tam ar kuģi uz Vāciju. 

1945. gada sākumu Siliņš pavada “nocietinot Austrumu fronti” pie Štetinas. Īsi pirms Vācijas kapitulācijas laimīgi izkļuvis no ielenkuma, brīvprātvprātīgi piesakoties vācu SS formācijai, un izbraucot ar vilcienu.

Pēc kara beigām amerikāņi viņu kopā ar ģimeni gandrīz izdod krieviem. Izglābties izdevies tikai pāris simt metru no robežas, pateicoties amerikāņu armijas šoferim. 

Pēc tam viņš ar ģimeni dzīvo angļu zonā Altgardes un Dēdelsdorfas DP nometnēs, kur 1949.g. beidz latviešu ģimnāziju.

Pēc pieciem pavadītiem gadiem Vācijas bēgļu nometnēs Siliņš emigrē uz Austrāliju, kur nonāk tikai 1950. gada aprīlī. Ceļš veda caur Itāliju uz Aversas tranzītnometni, kur ar nepareizi diagnozētu aklās zarnas iekaisumu Siliņam gandrīz iznāk apgulties zem “pīnijām”. Par saviem Itālijas piedzīvojumiem publicējis humoristiskas atmiņas Ciemos pie Umberto

Sidnejā strādā Dzelzceļa departmentā un vakaros apmeklē NSW universitāti. Korporācijas Fraternitas Cursica loceklis. Vēlāk viņš strādā Postmaster-General departmentā kā strādnieks, tad kā ierēdnis un turpina virzīties pa karjeras kāpnēm līdz sasniedz administratīvā menedžera posteni.

1962.gadā U.Siliņš iebrauc laulības ostā ar sociālo darbinieci Ilzi Ludmilu Vitu Viļumu (9.11.1930-12.1.2017). Viņiem ir bērni: Mārtiņš Juris Siliņš (1963), Anne Gundega Siliņa-Lish  (1966) un Ginters Uldis Siliņš (1967).

1950. gadā viņš pievienojas Sidnejas latviešu teātrim, kur, mācoties pie profesionāliem aktieriem, iegūst drāmatisko izglītību, darbojies kā aktieris, vajadzības gadījumā arī kā režisors līdz 1990. gadam.

1950. gados viņš uzsāk savas žurnālista un feļetonista gaitas pie laikrakstiem Austrālijas Latvietis, Latvija, vēlāk pie žurnāliem Tilts,  Jaunā Gaita, Pa dejas ceļu, Rūgtais Apīnis, Skola un ģimene, Ritums, Māksla, Universitas un citur. Apmēram 10 gadus bijis trimdas humora un satīras žurnāla Rūgtais Apīnis redaktors.

Kā pašnodarbināts radio žurnālists īsu laiku sadarbojies ar Radio Liberty un Sidnejas radiofona 2EA. Latvijas radiofonā Siliņš ieskaņojis K. Ābeles balādes u.c. daiļdarbus.

Savu pirmo lugu Ganzēns un Jods sarakstījis 1959. gadā Austrālijas Latviešu Kultūras dienām Sidnejā, Bērnu pēcpusdienas ietvaros. (pats iestudējis, inscenētājs - I.Sveilis). Seko komēdija Vēstules no Dzimtenes (1963.g. pēc filmas Dear Ruth tēmas), kas piedzīvo labus panākumus Austrālijā, gan ārpus Austrālijas. Bij. Nacionālā teātra režisora J. Lejiņa režijā to uzved Amerikas latviešu teātris Bostonā. Vēstules no dzimtenes vairākkārtīgi uzvesta Austrālijā, Amerikā, Kanadā, Zviedrijā un Latvijā.             

Nākamā luga, Ķemermiestiņā, piedzīvo pirmizrādi 1967.g. Austrālijas latviešu rakstnieku dienās Sidnejā.

1975.g. ar lugu Pilsoņa Avota lieta SLT piedalās Austrālijas latviešu teātru festivālā Melburnā, un pēc tam ar mainītu nosaukumu Avota lieta dodas turnejā uz ASV, Kanadu, Zviedriju, Angliju, Vāciju.  Autors ir turnejas organizātors un piedalās kā aktieris.

Uz pasūtinājumu sarakstītas lugas: Rietumkrasta Dziesmu svētkiem Portlandē - Kade pārnāksi, bālēliņ (1982.g.), Latviešu KD Tasmānijā Ir akmeņi raud (1984.g.), No Kurzemes bērniņš biju (1987.g.) Austrālijas Latviešu KD Sidnejā, ko SLT uzved, piedaloties autoram, kas, apstākļu spiests, vada arī režiju. 

Ir akmeņi raud ir viena no  Siliņa visvairāk spēlētām lugām. Uzvesta ASV, Kanadā, Anglijā, Zviedrijā, Latvijā. Par šo pašu tēmu sarakstīta luga arī angliski (Even The Stones Cry).

1986.g. sarakstīta komēdija - farss Precinieks, uzvesta Austrālijā un ASV.

Sarakstītas arī vairākas bērnu lugas: Didzis un sargeņģelis (1968.g. - godalgota), Šurturitnekuršistasitnekas (1986.g.), Aijā, žūžū, lāča bērns (1986.g.). Kopā ar savu māti Elzu Siliņu sarakstījis īslugas bērniem, kas izdotas burtnīcās Spēlēsim Teātri I, II. 

1995.g. Siliņš sarakstījis drāmu It nekad vairs nepārnākšu sētā (vēlāk nosaukta Zem Dienvidu krusta). Pirmizrāde Sidnejas latviešu teātrī.

Siliņš tulkojis no angļu valodas: N. Kauarda (N. Coward) Siena drudzis un F. Molnāra Spēle pilī. Dramatizēti A. Eglīša Homo Novus un Emils un Berlīnes zēni, Marka Tvena Toms Sojers.

1984. gadā piecas lugas izdotas grāmatā Kade pārnāksi, bālēliņ. Latvijā izdevniecība Ievanda izdevusi visas lugas, izņemot Ganuzēns un Jods, ko autors neatzīst par pietiekami vērtīgu.

Siliņš ir trimdas latviešu humoristiskās revijas ceļlauzis. 30 gados sarakstītas apmēram 20 revijas (visas 2-3 cēlienu lugas garumā), to skaitā Kaleidoskopi (Sidnejas sabiedrības greizais spogulis), Tu esi Gotlandē, mans draugs, Tu esi Minsterē, mans draugs I, II, Tu esi Portlandē, mans draugs, Letiņu kanaks mūžības gaismā, Straumēnu Kaleidoskops, Portlandes Kaleidoskops, Tā mīlība kad paņem sirdi, Tasmānijas Kaleidoskops u.c.

1972.g. SLT viesojās ar divām lugām ASV un Kanādā, no kurām viena ir Siliņa humoristiskā revija Ziemeļamerikas Kaleidoskops. Autors ir turnejas organizātors un viens no aktieriem. 
    
1979. gadā viņš dodas turnejā ar savu humoristisko personālizrādi Ciemos pie Ulda Siliņa pa Austrāliju, Kanādu, ASV, Zviedriju, Dāniju un Vāciju.

Piedalījies Pasaules ansamblī, kas uzved Indianopoles Dziesmu svētkos Princesi Gundegu. Siliņš tēlo Garzobju karali un Melno burvi.

Austrālijas latviešu aprindās Siliņš pazīstams kā Kultūras dienu Raibo vakaru ceremonijmeistars (kopā ar Juri Zemīti). 

Austrālijas latviešu teātra festivālos divas reizes apbalvots kā labākais aktieris.

Siliņš ar savām  humoristiskām rēvijām aicināts piedalīties trijos PBLA dziesmu svētkos - Tu esi Gotlandē, mans draugs, Tu esi Minsterē, mans draugs, I un II. Abi ar SLT aktrisi L. Veikinu aicināts uz Daugavas Vanagu Kultūras svētkiem Straumēnos, Anglijā, kur divatā, pianistam piepalīdzot, sniedz divas stundas ilgu izrādi (Straumēnu Kaleidoskops). Siliņa humoristiskie skeči izdoti grāmatās (labāk sakot, burtnīcās) Konservēts latviskums un Letiņi nezudīs.

Rakstīti arī scenāriji un ierunāti teksti vairākām dokumentālām filmām. Latvijā uzņemta dokumentāla filma Ulda Siliņa pasaulē (Latvijas Valsts Televīzijā, Ģirta Nagaiņa režijā). Sadarbība turpinājās arī filmējot izrādes Vēstules no Dzimtenes un Zem Dienvidu Krusta. Komēdija Vēstules no Dzimtenes uzvesta Rīgā, Marijas ielas teātrī, bet Ir Akmeņi raud A. Liniņa režijā E. Smiļģa muzejā. Ar šo lugu Rīgā viesojies arī Sanfrancisko Mazais teātris. 

Dr. V. Hausmanis Latviešu teātris Austrālijā, 73. lpp. par Siliņu raksta: U.Siliņš ir viena no spilgtākajām un daudzveidīgajām personībām ne tikai Austrālijas, bet visā latviešu drāmā. Viņš savās lugās neatspoguļo Austrālijas latviešu dzīves ikdienu, viņa drāmu vai komēdiju darbība notiek dažādos laikos un dažādās zemēs, gan Latvijā, gan saulainajā Kalifornijā, gan Meksikā, un lugās mijās visai dažādas noskaņas - no jautras, spriganas komēdijas līdz smalkai psiholoģiskai drāmai.

Siliņš dodas pensijā 1992. gadā. un tagad savu brīvo laiku pavada rakstot.

Sarakstījis vairākas kultūrvēsturiskas grāmatas, no kurām Dziesmai vieni gala nava - Jāzeps Vītols savās un laikabiedru vēstulēs 1918.-1944. ievietota arī ASV lielākajā grāmatu glabātuvē - Kongresa bibliotekā. Latviešu autoru tur ir gaužam maz. U. Siliņa Ir akmeņi raud ir obligāta lasāmviela LU filoloģijas fakultātes studentiem.

Angļu valodā 2015.g. iznākusi The Tilquin Street Tails: A Doggerel of Sorts But Certainly Not Dogmatic (humoreska par divien suņiem).

Apbalvojumi un goda zīmes

  • Kr. Barona prēmija par nopelniem teātra mākslā;
  • Sp. Klauverta piemiņas balva;
  • Trīszvaigžņu ordenis virsnieka pakāpē par nopelniem Latvijas valsts labā;
  • Austrālijas latviešu apvienības Goda raksts;
  • Nacionālo bruņoto spēku Mācību vadības pavēlniecības komandiera Goda raksts par ieguldījumu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku attīstībā, NBS Mācību vadības pavēlniecības apmācību procesa pilnveidošanā.   
  • Carnikavas pagasta padomes Atzinības raksts par carnikavas vēstures, dzīves un sadzīves iemūžināšanu grāmatā Mēs esam carnikavieši (2004.).

Publikācijas

Īsuzvedumi:

U. Siliņš. Tendenciozs negatīvisms
Humoristisku īsuzvedumu  krājums rotatora tehnikā. Izdevējs - autors, 1969.g.
U. Siliņš.  Letiņi nezudīs, Humoristisku īsuzvedumu krājums. Stokholma. RA apgāds. 1977.g.
Uldis un Elza Siliņi. Spēlēsim teātri I, II, rotatora tehnikā  uzvedumi bērniem. Izdevējs: U.Siliņš. 1977.g.

Lugas:

U. Siliņš. Ganuzēns un Jods - pasaku luga. (1959) Šī luga nav publicēta.
U. Siliņš. Vēstules no dzimtenes (arī Intermeco Iļģu ciemā) - komēdija (1963) * Uzvesta arī  kā TV luga 1990.gads.
U. Siliņš. Ķemermiestiņā – spēle ar dziesmām. (1967) *
U. Siliņš. Didzis un sargenģelis - pasaku luga. (1968) *
U.  Siliņš. Šurturitnekuršistasitnekas - pasaku luga (1968)*
U.  Siliņš. Pilsoņa Avota lieta (arī Avota lieta) - drāma. (1975)*
U. Siliņš. Kade pārnāksi, bāleliņ - drāma (1982) *
U.  Siliņš. Ir akmeņi raud  (angliski Even The Stones Cry)- drāma (1984)*
U.  Siliņš. Kade pārnāksi, bāleliņ, piecas lugas. Latviešu preses biedrības Austrālijas kopas un SLB  apgāds, 1984.
U. Siliņš. Aijā, žūžū lāča bērns -  pasaku luga (1986)* Lugas uzlabotais variants nav uzvests.
U. Siliņš. Precinieks - farsiska  komēdija (1986)  *
U. Siliņš. No Kurzemes bērniņš biju - spēle ar dziesmām. (1987)*
U. Siliņš. Zem Dienvidu krusta (arī Itnekad vairs nepārnākšu sētā) - drāma (1995). Šī luga nav publicēta.
U.Siliņš. Zem dienvidu krusta, drāma.Publicēta žurnālā Jaunā Gaita Nr.210,211 (1997) 

Ar * apzīmētās lugas 1998.gadā izdevusi firma "Ievanda".
Uzvesta kā TV luga Latvijā 1990.gados

Humora un satiras uzvedumi (neviens no uzvedumiem nav publicēts):

U.Siliņš. Kaleidoskopi, 1962,  1963
U.Siliņš, Sp.Klauverts.  Kaleidoskops, 1964
U.Siliņš, L.Veikina, J.Zemītis. Kaleidoskops, 1965
U.Siliņš. Kaleidoskops, 1967
U.Siliņš. Kaleidoskops, 1969
U.Siliņš. Kaleidoskopi, 1971, 1972 
U.Siliņš. Ziemeļamerikas Kaleidoskops, 1972
U.Siliņš. Kaleidoskops, 1975
U.Siliņš. Tu esi Gotlandē, mans draugs, 1979
U.Siliņš. Kaleidoskops, 1981
U.Siliņš. Tu esi Portlandē, mans draugs, 1982
U.Siliņš. Tā mīlība kad paņem sirdi, 1982
U.Siliņš. Tu esi Minsterē, mans draugs, 1984
U.Siliņš. Tasmānijas Kaleidoskops, 1984
U.Siliņš.  Kaleidoskops, 1986. 
U.Siliņš. Adelaides Kaleidoskops, 1986
U.Siliņš. Tu esi Minsterē, mans draugs, 1987
U.Siliņš. Straumēnu Kaleidoskops, 1988
U.Siliņš. Letiņu kanaks mūžības gaismā, 1988
U.Siliņš. Kaleidoskopi, 1988, 1991.

Grāmatas:

U. Siliņš. Mēs esam carnikavieši. Pastaiga pa novada vēsturi 1211-1944. Rīga, Elpa, 2002.g.
Atkārtots izdevums. Izdevēja  A.Krieviņa. SIA Jelgavas tipogrāfija, 2012.g.
U. Siliņš. Dziesmai vieni gala nava, Jāzeps Vītols savās  un laika biedru vēstulēs 1918-1944. Rīga. Nordic 2006.g.
U.Siliņš. Ko nu, Andriev, dzērājam dzērāja valoda. Rīga. Biedrība 3x3. 2008.g.
Humoristisku rakstu krājums no 3x3 nometņu dzīves Latvijā.
U.Siliņš. The Tilquin street Tails (humoreska par diviem pašu mājas suņiem) Australian E-book Publishers, 2015.g., e-grāmata
U.Siliņš. Atskatīties, pasmaidīt, (1934-1945), autobiogrāfiskas piezīmes, apgāds Zvaigzne. 2015.g.
Pieejama arī kā e-grāmata.
U.Siliņš. Reiz UNRRAS laikos, Reiz iRO dienās (1945-1950). E-grāmata 2015.g. Publicētava.
U.Siliņš. Zem Dienvidu Krusta (1950-1993), I daļa (1950-1959). Kultūrvēsturiskas piezīmes. Apgāds Apvārsnis, 2016.g. E-grāmata.
U.Siliņš. Zem Dienvidu Krusta (1950-1993), II daļa (1960-1969). Kultūrvēsturiskas piezīmes. Apgāds Apvārsnis, 2017.g. E-grāmata.
U.Siliņš. Zem Dienvidu Krusta (1950-1993), III daļa (1970-1979). Kultūrvēsturiskas piezīmes. Apgāds Apvārsnis, 2019.g. E-grāmata.
U.Siliņš. Zem Dienvidu Krusta (1950-1993), IVdaļa (1980-1993). Kultūrvēsturiskas piezīmes. Apgāds Apvārsnis, 2019.g. E-grāmata.

Avoti un literatūra

Ulda Siliņa sniegtās ziņas.

Galerijas

Šķirkļi

Personas

Raksti

Bibliotēka

Iezīmes

Tematiskie rādītāji: 
Personas
Pagasts: 
Carnikavas pagasts

Reklāma