Arhitekti aicina ēkai Elizabetes ielā 2 piešķirt kultūras pieminekļa statusu

Pievienoja: 
Valters Grīviņš, 03.07.2020

Attēls: wikimapia.org

Reaģējot uz valdības 16.jūnijā pieņemto lēmumu atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) priekšlikumu būvēt Rīgas akustisko koncertzāli Elizabetes ielā 2, Kronvalda parkā, iepriekš nojaucot tur atrodošos bijušo LKP CK ēku, grupa arhitektu, norādot uz ēkas arhitektonisko un kultūrvēsturisko vērtību, vērsusies Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP), aicinot piešķirt celtnei kultūras pieminekļa statusu.

Iesnieguma teksts:

NACIONĀLAJAI  KULTŪRAS  MANTOJUMA PĀRVALDEI

IESNIEGUMS.

Ņemot vērā gan vietējās, gan starptautiskās sabiedrības un arhitektūras nozares profesionāļu pastiprinātu interesi par Latvijas pēckara modernisma arhitektūru, lūdzam iekļaut kultūras pieminekļu sarakstā Administratīvo ēku (Elizabetes iela 2, Rīga)  1974, arhitekti Jānis Vilciņš, Alfons Ūdris, Antons Staņislavskis, Gunārs Asaris, arhitektoniskās akustikas speciālists Alberts Vecsīlis.

Ēka ir nozīmīgs Latvijas pēckara modernisma arhitektūras piemērs, kas raksturo padomju laikā strādājošo arhitektu spēju būt vienā līmenī ar arhitektūras tendencēm pasaulē, neskatoties uz noslēgto informatīvo telpu.

Neskaitot maznozīmīgu iejaukšanos, ēka saglabājusi savu sākotnēju substanci un detaļu kvalitāti, tajā ir daudz interesantu arhitektūras ideju, prasmīgi apjomu savienošanas piemēri un kvalitatīva apdare.

Forma, būvapjomi, konstruktīvie risinājumi, kas viennozīmīgi ietekmējušies no Marcel Breuer UNESCO ēkas Parīzē , savā modernisma atturībā kontrastē ar bagātīgi dekorēto eklektisma apbūvi ielas otrā pusē.

Organisks un parka apbūvei piemērots kā pretstats regulārajam ielu tīklam Klusajā centrā ir ēkas trīsstaru plāns.

Ēkā esošā konferenču zāle ar Latvijas akustikas vecmeistara Alberta Vecsīļa radītajiem tumšā koka akustiskajiem paneļiem ir nozīmīga ēkas sastāvdaļa. Vecsīļa darbu sarakstā ir akustikas risinājumi Dzintaru vasaras koncertzālei, Dailes teātrim, Rīgas Domam, Lielajai Ģildei, Krievu drāmas teātrim un Kongresu namam. 

Līdz 2020.gada jūnijam spēkā esošajā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības plānā ēka Elizabetes ielā 2 atzīmēta kā kultūrvēsturiski vērtīga ēka. 
Lūdzam pārskatīt „steidzamības kārtā” sagatavotos atzinumus par „ēkas nelielo kultūrvēsturisko vērtību”, kas sastādīti, lietojot pagājušā gadsimta sākuma arhitektūras vērtības noteikšanas kritērijus, veikt padziļinātu materiālu izpēti un atzīt ēku Elizabetes ielā 2 par iekļaujamu kultūras pieminekļu sarakstā.

Neesot vienotam vērtējumam par to nozīmi Latvijas arhitektūras mantojuma kontekstā, mēs turpināsim būves zaudēt, dažādā veidā tās „absorbējot” – pārbūvējot vai nojaucot. Tādā veidā un tempā turpinot, nākamajām paaudzēm mēs neatstāsim iespēju redzēt un izvērtēt pēckara laika posmā projektēto un būvēto.

Tajā pašā laikā attieksme pret neseno arhitektūras mantojumu strauji mainās visā pasaulē. Modernisma ēkas tiek saglabātas, aizsargātas, renovētas, nereti piešķirot tām publisku funkciju.

Šī ir tā reize, kad valsts un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde var rādīt priekšzīmi uzņemoties atbildību, nosakot pieminekļa statusu savā īpašumā esošam arhitektūras piemineklim un uzņemoties rūpes par to, pretējā gadījumā valsts un NKMP zaudē jebkādus argumentus, nosakot pieminekļa statusu privātajiem īpašumiem

Pielikumā:
1. Iesniedzēju saraksts
2. vizuāli materiāli – oriģinālā projekta lapu kopijas, fotogrāfijas, do.co.mo.mo. atklātā vēstule u.c. materiāli

Kontaktpersona – Uldis Lukševics   [email protected], m.29219234
Rīgā, 30.06.2020.
 

Raksti

Iezīmes

Avoti: 
Atsevišķi dokumenti
Literatūra: 
Populārzinātniskie raksti un publicistika

Reklāma