Lausku dores (dravošanas) priede

Pievienoja: 
Edgars Žīgurs, 10.01.2021
Organizācija: 

Lausku dores  priede 2021.gada janvārī. E.Žīgura foto.
Lausku dores priede 2021.gada janvārī. E.Žīgura foto.
Koordinātas (WGS 84): 
57.164606,26.037066
Koordinātas ir precizētas dabā

Dižkoka apkārtmērs 3,57 metri (mērīta 2017.g.). Dižpriede senatnē izmantota dravošanai. Bišu dore ierīkota koka dienvidu pusē – 2,4m no zemes. Dores garums – 0,7m, dziļums līdz 0,4m. Interesanti, ka stumbra lejasdaļā, apmēram 50 cm no zemes ir vēl viens neliels iedobums (apmēram 30cm garš, 15cm plats) ar iespējamām deguma pazīmēm. Vēsturnieks Andris Grīnbergs norādīja, ka Petroglifu centra rīkotajās ekspedīcijās līdzīgi iedobumi konstatēti vairākm dižpriedēm Latgalē. Piemēram Raču Raganu kalna dižpriedei un Motrinas Zelta priedei. Par šo iedobumu veidošanos pašlaik ir divas hipotēzes: 1) tie ir saistīti ar kādām rituālām tradīcijām (ziedojumiem); 2) tie ir saistīti ar kādu praktisku darbību, piemēram dūmekļa sagatavošanu. Virs dores gandrīz līdz galotnei apmēram 1 - 1,5m attālumā viena no otras iedzītas dzelzceļa naglas, kas paredzētas sliežu stiprināšanai pie gulšņiem. Priede vērtējama kā ainavisks, savdabīgs un kultūrvēsturisks koks.
Tuvākā apkārtnē ir divas vecsaimniecības – Veclauskas un Lauskas, tādēļ priede tiek dēvēta to vārdā.

Lausku dores  priede 2021.gada janvārī. E.Žīgura foto.

 

Iezīmes

Vietu klasifikators: 
Koki un koku grupas, dižkoki un savdabīgi koki, Saimnieciskās darbības vietas, senās mežsaimniecības vietas, bišu dravas koki
Pagasts: 
Jaunpiebalgas pagasts
Aizsardzības kategorija: 
vietējas nozīmes kultūrvēsturiska vieta
Īpaši aizsargājama dabas teritorija: dižkoks
Atrašanās vieta: 
Jaunpiebalgas pagasts; kādreizējā dzelzceļa Ieriķi – Pitalova kreisajā malā, pagaidām neizcirstā meža nogabalā, apmēram 360m uz austrumiem no 58km dzelzceļnieku mājas.

Reklāma