Viesnīca HOTEL CĒSIS (Tērvete)

Pievienoja: 
Dace Gediņa, 03.11.2020

Viesnīca HOTEL CĒSIS un Maija parks. 2020.g. 23.marts.
Viesnīca HOTEL CĒSIS un Maija parks. 2020.g. 23.marts.
Koordinātas (WGS 84): 
57.313805,25.274692
Koordinātas nav precizētas dabā

Pilsētbūves celtne

Apraksts

Viesnīca HOTEL CĒSIS atrodas pašā senatnīgās pilsētas centrā, blakus Maija parkam, un lieliski iekļaujas vēsturiskajā ainavā, kurā galvenie vēsturiskie objekti ir Livonijas ordeņa pilsdrupas (1206.) un Sv. Jāņa baznīca (1284.). Kā viesnīca tā celta 1939. gadā, šobrīd pilnībā atjaunota. Savā pastāvēšanas laikā kļuvusi par vienu no pilsētas atpazīstamības simboliem.Visi galvenie Cēsu pilsētas apskates objekti atrodas īsas pastaigas attālumā.

Vēsture

Viesnīca "Tērvete" celta 1939. gadā. Tā bija iecerēta kā motelis Rietumeiropas autotūristiem – Helsinku olimpisko spēļu apmeklētājiem 1940.gadā, tomēr kara apstākļu dēļ lielie plāni palika nerealizēti.

Vieta viesnīcas būvei tika nolūkota 1939.gada 12.februārī. 1939.gada 4.augustā ar Nr. 144. Iekšlietu ministrijas Būvniecības departamentā apstiprināja viesnīcas projektu. Viesnīcas ēka celta pēc arhitekta A.Vilmaņa projekta un ir tipisks 20-to, 30-to gadu viesnīcu arhitektūras un plānošanas stila paraugs. Tās interjers veidots nacionālā romantisma stilā. Viesnīcai tika dots nosaukums „Tērvete” – godinot jubilejā toreizējo valsts prezidentu – diženo zemgalieti Kārli Ulmani.

1939.gada 25. septembrī noritēja viesnīcas pamatakmens likšanas svinības. 1939.gada 10. oktobrī beidza viesnīcas pēdējā stāva sienu mūrēšanu un iesāka kafejnīcas jumta iesegšanu. Pusbūvi cerēja nobeigt oktobra mēneša beigās.

1940. gada 22. aprīlī Cēsu viesnīcas jaunbūves darbi nobeigti pusbūvē pēc apstiprināta projekta tehniski pareizi un apmierinoši, izņemot terasi, kuru neizizbūvēja, jo traucējot caurejošais satiksmes ceļš un terases būve tikšot nobeigta pēc ceļa slēgšanas.

1940. gada 7. augustā “Cēsu vēstis” informē, ka Cēsīs esot ieradusies Latvijas Kredītbankas vadība, lai iepazītos ar jaunbūvējamo viesnīcu. Viesnīcas būvi banka pabeigšot steidzamības kārtībā un viesnīcas ekspluatēšanai esot paredzams dibināt īpašu organizāciju, līdzīgu Padomju Savienībā pastāvošām iestādēm.

1941. gada 4. janvārī laikrakstā “Cēsu stars” lasāms sludinājums: “Cēsu apriņķa Izpildu komitejas Komunālās saimniecības nodaļa paziņo Cēsu pilsētas un apkārtnes iedzīvotājiem, ka ar 1941.g. 1. janvāri ir atvērta publiskai lietošanai Cēsīs, Vorošilova laukumā Tērvetes viesnīca, I. šķ restorāns un kafejnīca. (1)

Mūsdienas

Gadu gaitā ir bijušas vairākas ēkas rekonstrukcijas un mainījusies arī nosaukumi. Mainoties īpašniekiem, ēka savu funkciju nav zaudējusi, un kopš 2015.gada atrodas SIA “BEĀTUS” īpašumā un vēl ar vien sniedz naktsmītnes pakalpojumus Cēsu pilsētas viesiem. Tāpat kādreizējā viesnīcas "Tērvete" - tagad “Hotel Cēsis” - telpās, kā sākotnēji bija paredzēts pēc arhitekta A.Vilmaņa projekta, darbojas kafejnīca un restorāns.

Literatūra

1. zudusilatvija.lv

Saistītās vietas

Iezīmes

Vietu klasifikators: 
Kultūras, izglītības, sabiedriskās dzīves norišu un sporta vietas, citi
Aizsardzības kategorija: 
vietējas nozīmes kultūrvēsturiska vieta
Atrašanās vieta: 
Cēsis. Vienības laukums 1.

Reklāma